Azure A'nın atık sigara izmaritinden üretilen Fe3o4 yüklü aktif karbon üzerine adsorpsiyonu
Adsorption of Azure A on Fe3o4-loaded activated carbon produced from waste cigarette butt
- Tez No: 835321
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında zararlı bir atık olan sigara izmaritinden hidrotermal yöntemle manyetik aktif karbon sentezlenmiştir (S-MAK). Aktivasyonun sağlanmasında ajan olarak FeCI3.6H2O, ZnCI2 kullanılmıştır. S-MAK, katyonik boya olan Azure A'nın sulu çözeltilerden uzaklaştırılıp ve tekrar geri kazanılmasında kullanmıştır. Azure A'nın S-MAK üzerine adsorpsiyonuna , sıcaklık, pH , adsorpsiyon süresi ve başlangıç boyar madde değişiminin etkisi incelendi. Proses sonucu üretilen S-MAK'ın parçacık boyutu, yüzey yapısı, gözenek ve manyetik özellikleri FTIR, BET ve Titreşimli Manyetometre ile analizi edildi. BET yüzey alanı 181,65 m2/g' olarak bulundu. Azure A'nı S-MAK üzerine adsorpsiyonu Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine göre incelendi. Elde edilen sonuçlarda Azure A'nın S-MAK üzerine adsorpsiyonu her iki model üzeriden olduğu bulundu. Kinetik ve termodinamik incelemelerde Azure A'nın S-MAK üzerine adsorpsiyonun kendiliğinden meydana geldiği ve yalancı birinci dereceden kinetik modele daha uygun olduğu görüldü. Bu çalışma çevreye zararlı olan sigara izmaritlerinin geri dönüşümüne alternatif bir ürün sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, magnetic activated carbon was synthesized from a cigarette butt, which is a harmful waste, by hydrothermal method (S-MAK). FeCl3.6H2O, ZnCl2 were used as agents for activation. S-MAK used Azure A, a cationic dye, to be removed from aqueous solutions and recovered. The effects of temperature, pH, adsorption time and initial dyestuff change on the adsorption of Azure A on S-MAK were investigated. Particle size, surface structure, pore and magnetic properties of S-MAK produced as a result of the process were analyzed with FTIR, BET and Vibrating Magnetometer. The BET surface area was found to be 181.65 m2/g'. Adsorption of Azure A on S-MAK was investigated according to Langmuir and Freundlich isotherm models. In the results obtained, it was found that the adsorption of Azure A on S-MAK was through both models. In the kinetic and thermodynamic investigations, it was seen that the adsorption of Azure A on S-MAK occurred spontaneously and was more suitable for the pseudo-first order kinetic model. This study presented an alternative product to the recycling of cigarette butts, which are harmful to the environment.