Mezonların leptonik ve yarıleptonik bozumunları
Leptonic and semileptonic decays of mesons
- Tez No: 83532
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. ZEKERİYA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MEZONLARIN LEPTONİK ve YARI LEPTONİK BOZUNUMLARI Aslı ÖZDEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN Jüri Üyeleri : Prof. Dr. A. Ulvi YILMAZER Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN Doç. Dr. A. Turan ALAN Bu tezde, Standart Model çerçevesinde CKM matrisi, leptonik ve yarı leptonik bozunumlar incelenmiştir. Standart Modelin SUw(2) zayıf izospin ve Uy(l) hiperyük grubuna dayanan elektrozayıf sektörü incelenerek CKM matrisi üzerinde durulmuştur. Leptonik ve yarı leptonik bozunumlar için bozunum genişlikleri hesaplanarak parçacıkların yaşama süreleri ve bozunumların dallanma oranları bulunmuştur. 199% 48 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Zayıf etkileşmeler, Standart Model, Feynman diyagramı, bozunum genişliği, W bozon, leptonik ve yarı leptonik bozunum
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis LEPTONIC and SEMILEPTONIC DECAYS OF MESONS Aslı ÖZDEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN Jury : Prof. Dr. A. Ulvi YILMAZER Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN Assoc. Prof. Dr. A. Turan ALAN In this thesis, CKM matrix, leptonic and semileptonic decays were examined around the Standard Model. When SUw(2) weak isospin of Standart Model and electroweak sector which based on U\(l) hypercharge group were examined, CKM matrix was considered. Decay widths for leptonic and semileptonic was calculated. In this way, lifetime of particles and branching ratios of decays were found. 1999, 48 pages KEY WORDS: Weak interactions. Standard Model, Feynman diagram, decay width, W boson, leptonic and semileptonic decay