Var-yok şeklinde elde edilen verilerin istatistik analiz teknikleri
Binary's responsable data analysis
- Tez No: 83534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MUHİP ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi VAR- YOK ŞEKLİNDE ELDE EDİLEN VERİLERİN İSTATİSTİK ANALİZ TEKNİKLERİ Gökçin ÖZGÜR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. M, Muhip Özkan 1999, Sayfa: 99 Jüri: Yard. Doç. Dr. M. Muhip Özkan Prof» Dr. Tahsin Kesici Prof. Dr. Fikri Öztürk Bu tez çalışmasında, biyolojik ve sosyal bilimlerde uygulama alanı bulunan binary(ikili) veriler ve kullanım alanları ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Açıklamalara binary verilerin tanıtımıyla başlanarak, ilerleyen bölümlerde bu verilere uygulanabilen analiz; teknikleri, uygulanabilme şartlan ve farklılıkları ele alınmıştır. Herhangi bir değişkenin binary veri şeklinde özetlenebilmesi ve daha sonra uygun analiz tekniğinin seçilebilmesini rakamsal olarak açıklayabilmek için, bir hayvancılık bir de sosyal alanda uygulama yapılmıştır. Uygulamalarda binary verilerde kullanılabilecek en yarayışlı analiz teknikleriyle çalışılarak sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Binary veri, bağımlı(açıklayıcı) ve bağımsı» değişken, karşılık değişkeni, gösterge değişkeni, ihtimal tabloları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis BINARY'S RESPONSABLE »ATA ANALYSIS Gökçin ÖZGÜM Ankara IJniversty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Asst, Prof, Dr. M. Muhip Özkan 1999, Page: 99 Jury: Asst, Prof, Pr. M, Muhip Özkan Prof, Dr. Tahsin Kesici Prof, Pr, Fikrî öztürk This study is an effort to describe as much detailed as possible the use of bi nary data quite commonly used in biological and social sciences. To begin with, binary data has been thoroughly defined which is followed by a search on a «umber of analysts techniques (available by means of these data) the conditions under which these techniques can be applied and various comparisons between them. In order to be able to express in terms of numbers the procedures of renaming any kind of variable as binary data and consecutively selecting the appropriate technique of analysis, two projects one in stockbreeding and another in. social science have been put into practice. Throughout the aforementioned applications the most, favorable analysis techniques are used and the results are interpreted comparatively. KEY WORDS: Binary data, dependent (explanatory) and independent variable, response varible, indicator variable, tables of probabltity