Kara harp okulunda öğrenim gören misafir askerî öğrencilerin kültürel uyum ve memnuniyet durumlarının incelenmesi
An investigation of the cultural integration of visiting military students studying at the military academy
- Tez No: 835330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kara Harp Okulunda öğrenim gören misafir askerî öğrencilerin kültürel uyum ve memnuniyet düzeylerini incelemektir. Ayrıca öğrencilerin öğrenim gördükleri süre boyunca kültürel uyum ve memnuniyet düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi, öğrenim görülen bölüm, yaşanılan bölge, akademik genel not ortalaması, aile gelir düzeyi, baba ve anne iş durumu değişkenleri bakımından karşılaştırılmıştır. Bu bakımdan bu araştırma betimsel nitelikli nedensel karşılaştırma araştırmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim - öğretim yılında Kara Harp Okulunda öğrenim gören 200 misafir askerî öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma çalışma grubu üzerinden yürütülmüş örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ve bu çalışma kapsamında geliştirilen“Kültürel Uyum ve Memnuniyet Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır. Misafir askerî öğrencilerin kültürel uyum ve memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Nedensel karşılaştırma deseni için gruplar arası ortalamaların karşılaştırılmasında hangi istatistiklerin kullanılacağını belirlemek amacıyla puan dağılımları incelenmiş, Kolmogrow-Smirnov testi çarpıklık ve basıklık katsayıları incelendiğinde puan dağılımlarının normal dağılım göstermediği görülmüştür. Bu sebeple misafir askerî öğrencilerin kültürel uyum ve memnuniyet düzeylerini belirlenen demografik özelliklere (cinsiyet, sınıf düzeyi, öğrenim görülen bölüm, yaşanılan bölge, akademik genel not ortalaması, aile gelir düzeyi, baba ve anne iş durumu) göre farklılık olup olmadığını araştırmak için Mann-Whitney U Testi ve Kruskal Wallis-H Testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, Kara Harp Okulunda öğrenim gören misafir askerî öğrencilerin kültürel uyumlarının oldukça yüksek düzeyde olduğu, yaşanılan bölge ve anne iş durumuna göre anlamlı bir farklılık olduğu ancak cinsiyet, sınıf düzeyi, öğrenim görülen bölüm, akademik genel not ortalaması, gelir düzeyi ve baba iş durumunda anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Misafir askerî öğrencilerin memnuniyet durumlarının da yüksek düzeyde olduğu, öğrenim görülen bölüm, yaşanılan bölge ve anne iş durumuna göre anlamlı bir farklılık olduğu ancak cinsiyet, sınıf düzeyi, akademik genel not ortalaması, gelir düzeyi, baba iş durumunda anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the cultural adaptation and satisfaction of visiting military students at the Turkish Military Academy. In addition, students' cultural fit during their education and their satisfaction were compared based on their gender, grade level, ministry of education, region of residence, academic grade point average, family income, and the professional status of fathers and mothers. This research is a descriptive causal comparative research. The study group consists of 200 visiting military students from the Turkish Military Academy studying at the school in the 2022–2023 academic year. The sampling method performed for the research study group was not specified. The Personal Information Form and the Cultural Adaptation and Satisfaction Level Scale developed as part of this study were used to collect data in the research. Frequency, percentage, arithmetic mean, and standard deviation were used to determine military students' cultural fit and satisfaction levels. The Mann-Whitney U test and the Kruskal Wallis-H test were used to compare means between groups. As a result of the research, it was found that visiting military students studying in the Turkish Military Academy have a very high degree of cultural adaptation, and there is a significant difference depending on the region and mother's professional status, but no significant difference in terms of gender, grade level, department of study, academic grade point average, income level, or father's professional status. In addition, the satisfaction of visiting military students is at a high level, and there is significant difference by department, place of residence, and mother's professional status, and no significant difference by gender, grade level, academic grade point average, income level, or father's professional status.