Fotovoltaik enerji sistemlerinde Taguchi metodu ile performans analizi
Performance analysis in photovoltaic power systems with Taguchi method
- Tez No: 835345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Enerji, dünya var olduğundan beri farklı formlarda sürekli olarak hayatımızın bir parçası olmuş ve güncel bilim, üretim ve popülasyon durumuna göre sürekli gelişip yenilenmiştir. Yenilenebilir enerjiler, fosil yakıların gün geçtikçe tükeniyor olması, fosil yakıtların insan ve doğa için zararlı olması, dışa bağlılığı arttırması gibi sebeplerden dolayı gün geçtikçe kullanımı ciddi önem kazanmaktadır. Günümüzde fotovoltaik paneller yüksek katlı binalarda enerji sınıfını iyileştirmek, dağıtım noktalarına uzak yerleşimlerde enerji ihtiyacını karşılamak gibi geniş bir spekturumda kendine kullanım alanı bulmaktadır. Fakat kullanım noktasında, verimliliğini doğrudan etkileyebilecek parametrelerden hangisinin daha baskın olduğu hâlâ literatürde çok sayıda farklı yöntem ve modelleme ile incelenmekte ve tartışılmaktadır. Bu tez çalışmasında süreç analizlerinde sıklıkla kullanılan Taguchi yöntemi ile birden fazla panelin verimliliğinin değişimi incelenmiştir. Laboratuvar ortamında yapılan çalışmada farklı iki panelin toz, rüzgâr, gölge gibi çevresel parametreleri sabit tutularak farklı nem, sıcaklık, ışıma ve panel türlerinde akım, gerilim ve güç değerlerindeki değişim incelenmiştir. Böylece uygulama öncesinde saha deney sayılarının azaltılması ve en kısa şekilde verime ulaşmak amacıyla Taguchi Teoremi'nin kullanılmasının etkinliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy has been a part of our lives in different forms since the world has existed, and it has been constantly developed and renewed according to current science, production and population status. Nowadays, renewable energies have begun to replace the energy used in the past from fossil wastes. Renewable energies are gaining importance day by day due to reasons such as the depletion of fossil fuels, the harmfulness of fossil fuels for humans and nature, and the increasing dependence on foreign sources. Today, photovoltaic panels find a wide range of uses, such as improving the energy class of high-rise buildings and meeting the energy needs in settlements far from distribution points. However, at the point of use, which of the parameters that can directly affect its efficiency is more dominant is still being examined and discussed in the literature with many different methods and modeling. In this thesis study, the change in the efficiency of more than one panel was examined with the Taguchi method, which is frequently used in process analysis. In the study conducted in a laboratory, environmental parameters such as dust, wind and shadow of two different panels were kept constant and the changes in current, voltage and power values in different humidity, temperature, radiation and panel types were examined. Thus, it was emphasized that the use of Taguchi Theorem was effective in order to reduce the number of field experiments before the application and to achieve efficiency in the shortest possible time.