Etwınnıng projelerine katılan öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutum ve öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between students participating in etwinning projects and their attitudes and self-efficacy beliefs towards English lessons
  1. Tez No: 835344
  2. Yazar: TUĞÇE YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı Avrupanın en büyük öğrenme topluluğu olan e Twinning platformunda oluşturulan projelerin, öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutum, öz yeterlik inancı ve akademik başarılarının incelenmesidir. Bu araştırma amacı doğrultusunda bilimsel araştırma yöntemlerinden nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma korelasyonel (ilişkisel) tarama araştırmasıdır. Araştırmanın örneklemini Türkiye genelinde eTwinning projelerine katılan 383 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgiler Formu”, '' İlköğretim İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği“, ”İngilizce Dil Becerilerine Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği" öğrencilerin 2022-2023 eğitim öğretim yılı 1. Dönem İngilizce dersi karne notu kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi yapılırken frekans, yüzde, aritmetik ortalama, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda eTwinning projesine katılan öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarının ve öz yeterlik düzeylerinin iyi seviyede olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. eTwinning projesine katılan kız öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarının erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülürken öz yeterlik ve cinsiyet arasında anlamlı bir farklılık görülmemeiştir. eTwinning projesine katılan öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumları ve öz yeterlikleri sınıf seviyesine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. eTwinning projesine katılan öğrencilerin ingilizce dersine yönelik tutumları ve öz yeterlik düzeyleri algılanan akademik başarılarına göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Korelasyon analizi sonucuna göre ise eTwinning projesine katılan öğrencilerin tutumun duyarlılık alt boyutu ile özyeterliliği zayıf bir ilişki ile anlamlı bir şekilde artmaktadır ayrıca İngilizce dersine yönelik tutumları ile öz yeterlik konuşma alt boyutu da zayıf bir ilişki ile anlamlı bir şekilde artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the attitudes towards English language learning, self-efficacy beliefs, and academic achievements of students participating in projects created on the eTwinning platform, which is the largest learning community in Europe. This research utilizes the quantitative research method in line with its purpose. The study is a correlational exploratory research. The sample of the research consists of 383 middle school students participating in eTwinning projects across Turkey. The data collection tools used in the research include the“Personal Information Form,”“Attitude towards Elementary School English Lesson Scale,”“Self-Efficacy Scale for English Language Skills,”and the students' first semester English lesson grades for the 2022-2023 academic year. In the process of data analysis, frequency, percentage, arithmetic mean, one-way analysis of variance, and correlation analysis were employed. As a result of the conducted analyses, it was found that students participating in eTwinning projects have a positive attitude towards English language learning and a good level of self-efficacy. While female students participating in eTwinning projects exhibited a higher attitude towards English language learning compared to male students, no statistically significant difference was observed in terms of their self-efficacy beliefs and gender. The attitudes towards English language learning and self-efficacy of students participating in eTwinning projects vary significantly based on their grade levels. Furthermore, the attitudes towards English language learning and self-efficacy beliefs of students in eTwinning projects demonstrate a significant difference based on their perceived academic achievements. According to the correlation analysis, a weak but significant positive relationship exists between the sensitivity sub-dimension of attitude and self- efficacy among students participating in eTwinning projects. Additionally, a weak but significant positive relationship was observed between attitudes towards English language learning and the speaking sub-dimension of self-efficacy.