Tiroid sağlığı ve meme kanseri arasındaki ilişkinin veri madenciliği yöntemi ile araştırılması
Investigation of the relationship between thyroid health and breast cancer with data mining methodology
- Tez No: 835360
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Meme kanseri dünya çapında kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Tiroid hormonları, meme dokusu da dahil olmak üzere metabolizma ve hücre büyümesini düzenlemede önemli bir rol oynamaktadır. Literatürde, tiroid sağlığı ve meme kanseri riski arasında potansiyel bir bağlantı olduğu öne sürülmüş olmasına rağmen, son derece çelişkili sonuçlar elde edilmiş ve aralarındaki ilişki belirsizliğini korumaktadır. Bu tez çalışmasında, kendi popülasyonumuzdaki meme kanserli kadınlarda tiroid fonksiyonları ile otoimmünitesinin incelenmesi ve meme kanseri ile tiroid sağlığı arasındaki olası ilişkiyi tanımlamak amaçlanmıştır. Bu amaçla, retrospektif olarak, meme kanserli kadınların ve peri-postmenopozal meme kanserli kadınların, tiroid hormonları ve antikor düzeyleri benign meme hastalık ve kontrol grubu ile karşılaştırılarak istatiksel olarak analiz edilmiştir. Ek olarak, tiroid antikorlarının meme kanseri hastalarında tanısal performansı araştırılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, kendi popülasyonumuzdaki meme kanserli kadınlarda ve peri-postmenopozal kadınlarda anti tiroglobulin antikor (anti-TG) düzeyi diğer gruplara göre yüksek, anti-TG pozitif kadınlarda meme kanseri risk oranı anti-TG negatif olanlara göre 3,33 kat iken, peri-postmenopozal kadınlarda ise 3,57 kat daha yüksek tespit edildi. Bununla birlikte, anti-TG antikor tanısal performansı, anti-TPO antikoruna göre daha iyi bulunmuştur. Bu tez çalışması sonucunda, anti-TG pozitifliğinin yüksek meme kanseri riski ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, tiroid antikor düzeylerinin kadınlarda, özellikle peri-postmenopozal kadınlarda rutin olarak taranmasının gerekliliğini ortaya koyması açısından önemlidir. Bununla birlikte, bu bulguların doğrulanması için prospektif olarak tasarlanmış çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common types of cancer in women worldwide. Thyroid hormones play an important role in regulating metabolism and cell growth, including in breast tissue. Although a potential link between thyroid health and breast cancer risk has been suggested in the literature, highly conflicting results have been obtained and the relationship between them remains unclear. In this thesis, it was aimed to examine thyroid functions and autoimmunity in women with breast cancer in our population and to describe the possible relationship between breast cancer and thyroid health. For this purpose, thyroid hormones, and antibody levels of women with breast cancer and peri-postmenopausal breast cancer were analyzed statistically by comparing them with the benign breast disease and control groups. In addition, the diagnostic performance of thyroid antibodies in breast cancer patients was investigated. As a result, the anti-thyroglobulin antibody (anti-TG) level was higher in women with breast cancer and in peri-postmenopausal women in our population, and compared to anti-TG negative women, anti-TG positive women had a 3.33-fold increased risk of breast cancer. In peri-postmenopausal women, 3.57-fold increased risk of breast cancer was found. Besides, anti-TG antibody diagnostic performance was better than anti-TPO antibody. As a result, it was determined that anti-TG positivity was associated with an increased risk of breast cancer. These findings were important in terms of demonstrating the necessity of routine screening of thyroid antibody levels in women, especially in peri-postmenopausal women. However, prospectively designed studies are needed to confirm these findings.