Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi yapılanhastalara işlem öncesi verilen eğitimin durumlukkaygı düzeyleri üzerine etkisi
The effect of education given before the processon the levels of status anxiety of the patientswho have bone marrow aspiration and biopsy
- Tez No: 835359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi yapılan bireylerin işlem öncesi bilgilendirmenin durumluk kaygı düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Bu araştırmaya İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji kliniği ve polikliniğine başvuran kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi olacak, 18 yaş ve üstü, Türkçe konuşan hastalar dahil edildi. Çalışmayı 40 kontrol ve 40 girişim grubu olmak üzere gönüllü havuzundan randomize olarak seçilen 80 olgu oluşturmaktadır. Girişim grubundaki (n=40) bireylere işlem öncesi Sosyo-Demografik Veri Toplama Formu, Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri ve Kemik Aspirasyonu ve Biyopsisi Bilgilendirme Formu uygulanmış ve işlem sonrası kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla tekrar Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Kontrol grubuna (n=40) ise işlem öncesi Sosyo-Demografik Veri Toplama Formu ve Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri uygulanmış işlem sonrası tekrar Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effect of pre-procedural information on state anxiety levels of individuals who underwent bone marrow aspiration and biopsy. Turkish-speaking patients aged 18 years and older who applied to the Istanbul Training and Research Hospital Hematology clinic and polyclinic and had bone marrow aspiration and biopsy were included in this study. The study consists of 80 cases, 40 cases and 40 control groups randomly selected from the volunteer pool. Socio-demographic Data Collection Form, State Trait Anxiety Inventory and Bone Marrow Aspiration and Biopsy Information Form were applied to the individuals in the case group (n=40) before the procedure, and State Trait Anxiety Inventory was applied again to determine their post-procedural anxiety levels. Socio-demographic Data Collection Form and State Trait Anxiety Inventory were applied to the control group before the procedure, and State Trait Anxiety Inventory was applied again after the procedure.