The relationship between demographics factors and retail stores in Morocco
Fas'taki demografik faktörler ile perakende mağazalar arasındaki ilişki
- Tez No: 835361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, aylık gelir ve cinsiyetin çevrimiçi alışveriş tercihleri ve mağaza içi satın alma ile ilişkili stres seviyeleri üzerindeki etkilerini belirlemeye çalışmıştır. Ankete katılanl 280 kişi gelir cinsiyet, çevrimiçi alışveriş tercihi ve fiziksel mağazalardaki alışveriş stresi seviyesi unsurları hakkındaki soruları yanıtlamışlardır. Tanımlayıcı istatistik, korelasyon analizi ve hipotez testi SPSS kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak bulgular, aylık gelir ile çevrimiçi satın alma tercihi arasında olumlu bir ilişki olduğunu göstermiştir. Buna göre yüksek gelir seviyesinin, çevrimiçi satın alma tercihinin daha fazla olmasıyla bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır. Çevrimiçi alışveriş tercihinin de cinsiyetten oldukça etkilendiği ve kadınların erkeklerden daha güçlü bir tercih gösterdiği görülmüştür. Bununla birlikte, perakende mağazalarda alışverişle ilişkili stres miktarının aylık gelirle önemli ölçüde ilişkili olmadığı bulunmuştur. Cinsiyetin fiziksel bir mağazada yapılan alışverişle ilişkili stres üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülmüştür. Cinsiyet bakımından kadınların erkeklerden daha yüksek stres seviyeleri olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, çevrimiçi alışveriş tercihi ve mağaza içi alışverişle ilgili stres seviyesi arasında bir bağlantı keşfedilmiştir. Araştırmanın sonucu çevrimiçi alışverişi tercih eden kişilerin mağaza içi alışveriş yaparken stresli hissetme olasılıklarının daha yüksek olduğunu düşündürmektedir. Bu bulgular, gelir ve cinsiyetin satın alma tercihlerini ve deneyimlerini etkilemede önemli rol oynadığını ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı satın alma bağlamında tüketici davranışını anlamada etkileri olduğunu göstermektedir. Çalışma sınırlı bir örneklem büyüklüğü ile yapılmıştır. Konuyu daha da detaylı araştırmak için örneklem büyüklüğünü genişletmek gelecekteki araştırmacılara önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study sought to determine the effects of monthly income and gender on preferences for online shopping and levels of stress associated with in-store purchasing. A sample of 280 respondents filled out questionnaires to offer information on their income, gender, preference for online shopping, and level of shopping stress in physical stores. Descriptive statistics, correlation analysis, and hypothesis testing were all done statistically using SPSS. The findings showed a positive relationship between monthly income and preference for online buying, with higher income levels being linked to a greater preference for online purchasing. The preference for online shopping was also found to be highly influenced by gender, with women demonstrating a stronger preference than men. The amount of stress associated with shopping at retail stores was not found to be significantly correlated with monthly income, though. However, gender had a substantial impact on the stress associated with shopping in a physical store, with females reporting higher levels of stress than males. These study imply on income and gender play significant roles in influencing purchasing preferences and experiences and have implications for understanding consumer behaviour in the context of both online and offline buying. The study also pointed out its limitations, such as its use of a limited sample size and dependence on self-reported data, and offered ideas for future research to overcome these issues and further delve into the subject.