Küme destekli bireyselleştirme yöntemiyle matematik öğretiminin öğrencilerin başarıları, 21. yüzyıl becerileri ve görüşlerine etkisi
The impact of team-assisted individualized mathematics teaching method on students' achievements, 21st century skills, and perspectives
- Tez No: 835363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada 7.sınıf öğrencilerine yüzdeler konusunun öğretilmesinde işbirlikli öğrenme yönteminin bir alt tekniği olan küme destekli bireyselleştirmenin öğrencilerin akademik başarısına, 21. yüzyıl becerilerine etkisinin incelenmesi ve süreç içerisinde öğrencilerin görüşlerinde meydana gelen değişimlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Batı Karadeniz bölgesinin bir ilçesinde yer alan ortaokulun 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören 26 öğrenci üzerinde 4 hafta 28 ders saati süresi ile yürütülmüştür. Bu araştırmada bir sınıfın gelişimini gözlemleyebilmek ve derinlemesine inceleyebilmek amacıyla tek grupla çalışılmıştır. Çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Karma yöntem, nicel araştırma ve nitel araştırmanın birlikte kullanılmasını ifade eder. Araştırmanın nicel kısmında bağımsız değişken olan işbirlikli öğrenmenin bağımlı değişken olan başarı ve 21.yüzyıl becerilerine etkisini belirlemek amacıyla tek gruplu ön test – son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Sınıfa yüzdeler konusunun öğretimi işbirlikli öğrenme yöntemlerinden Küme Destekli Bireyselleştirme tekniği ile hazırlanan plana göre yapılmıştır. Çalışmanın nicel verileri, Mete (2021) tarafından geliştirilen 12 maddelik ''Ortaokul Öğrencilerine Yönelik 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanan ''Başarı Testi' ile toplanmıştır.Araştırmanın nitel verileri ise araştırmacı tarafından hazırlanan altı soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilmiştir. Başarı testi ve 21. yüzyıl becerileri ölçeğinden toplanan veriler SPSS 20 paket programı desteği ile analiz edilmiştir. Başarı testi ve 21. yüzyıl becerileri ölçeği uygulamaya başlamadan önce ön test, uygulama bitiminde ise son test olarak uygulanmıştır. 21. yüzyıl becerileri ölçeği kalıcılığın tespiti için uygulamanın bitiminden 3 hafta sonra araştırma grubuna tekrar uygulanmıştır. Başarı testi verilerine bakıldığında normal dağılım göstermediği görülmüştür. Bu sebeple başarı testi ön test ve son test puanlarını karşılaştırmak amacıyla Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. 21. yüzyıl becerileri ölçeğinin verileri ise normal dağılım gösterdiği için grubun ön test, son test ve kalıcılık puanlarını karşılaştırmak amacıyla bağımlı örneklemler için t testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmı, çalışma grubundan seçilen 13 öğrencinin araştırma sürecinde görüşlerinde meydana gelmesi düşünülen değişimlerden oluşmaktadır. Bu doğrultuda araştırmacı tarafından hazırlanan 6 soruluk ''Görüşme Formu'' soruları çalışmaya başlamadan önce ve çalışma bittikten sonra öğrencilere sorulmuş ve öğrencilerin süreç içerisinde görüşlerinde meydana gelen değişim incelenmiştir. Nitel verilerin analizi betimsel analiz yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, uygulama sonrasında çalışma grubu öğrencilerinin başarısının arttığı, 21. yüzyıl becerilerinde pozitif yönde kalıcı bir değişimin olduğu, öğrenci görüşlerindeki olumlu değişimin ise bu verileri destekler nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to examine the impact of team-assisted individualization, a sub-technique of collaborative learning, on the academic achievement and 21st-century skills of 7th-grade students in the teaching of the topic of percentages. Additionally, changes in students' perspectives throughout the process will be evaluated. The study was conducted with 26 7th-grade students from a middle school located in a district in the Western Black Sea region during the 2021-2022 academic year, spanning a duration of 4 weeks and 28 instructional hours. In this research, a single-group design was employed in order to observe and thoroughly examine the development of one class. The study employed a mixed-methods approach, which involves the use of both quantitative and qualitative research methods. In the quantitative part of the research, a single-group pre test- post test quasi-experimental design was used to determine the impact of the independent variable, collaborative learning, on the dependent variables, achievement, and 21st-century skills. The teaching of the topic of percentages in the classroom was conducted according to the lesson plan prepared using the collaborative learning method of Team-Assisted Individualization. The quantitative data for the study were collected using the“21st Century Skills Scale for Middle School Students,”consisting of 12 items developed by Mete (2021), and the“Achievement Test”prepared by the researcher after obtaining expert opinions.The qualitative data for the research were obtained from a semi-structured interview form consisting of six questions prepared by the researcher. Data collected from the achievement test and the 21st-century skills scale were analyzed with the support of the SPSS 20 software package. The achievement test and the 21st-century skills scale were administered as a pre-test before the implementation and as a post-test at the end of the application. The scale for 21st-century skills was administered again to the research group three weeks after the end of the implementation to assess its sustainability. As the data from the achievement test did not exhibit a normal distribution, the Wilcoxon Signed-Rank Test was used to compare the pre-test and post-test scores of the achievement test. However, since the data for the 21st-century skills scale showed a normal distribution, a dependent samples t-test was employed to compare the pre-test, post-test, and sustainability scores of the group. The qualitative part of the research consists of changes anticipated in the opinions of 13 selected students from the study group during the research process. In this context, a 6-item“Interview Form”prepared by the researcher was administered to the students before the start of the study and after its completion, and changes in the students' perspectives during the process were examined. The analysis of qualitative data was conducted through descriptive analysis. According to the research results, it was observed that the achievement of the study group students increased after the implementation, there was a positive and lasting change in 21st-century skills, and the positive changes in student opinions were in line with these findings.