Yetişkinlerin çocukluk çağı yaşantılarının anne baba olma süreçlerine etkileri
The effects of adults' childhood experiences on the process of being parents
  1. Tez No: 835364
  2. Yazar: LEMAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmanın amacı; yetişkinlerin çocukluk çağı yaşantılarının anne baba olma süreçlerine etkilerinin incelenmesidir. Bu araştırma nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüş ve fenomenoloji (olgubilim) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile seçilen 18 aileden oluşmaktadır. Veriler; açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ve demografik bilgi formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde nitel analiz türlerinden biri olan içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; katılımcılar, çocukluk çağı yaşantıları ile ebeveynlik süreçleri arasında bir ilişki görmektedir. Ayrıca; çocukluk çağı deneyimlerini olumlu ve olumsuz şeklinde adlandırarak olumlu gördükleri deneyimleri çocuklarına aktarmak istedikleri görülmüştür. Katılımcılar; ebeveyn olmanın en zor yanını sorumluluklar olarak adlandırırken en güzel yanını ise çocuklarıyla aralarında kurdukları bağın gücünün olduğunu ifade etmişlerdir. Katılımcılara göre; kendi çocuklukları ve bu bağlamda çocuklarına gösterdikleri ebeveyn tutumu önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; The aim of this study is to examine the effects of adults' childhood experiences on their parenting processes. This research was carried out with qualitative research method and phenomenology design was used. The study group of the research consists of 18 families selected with easily accessible case sampling, one of the purposeful sampling methods. Data; The data were collected with a semi-structured interview form consisting of open-ended questions and a demographic information form. Content analysis method, which is one of the qualitative analysis types, was used in the analysis of the data. According to the findings obtained in the research; participants see a relationship between childhood experiences and parenting processes. Moreover; It was seen that they wanted to transfer the experiences they saw as positive to their children by naming their childhood experiences as positive and negative. Participants; They stated that while the most difficult part of being a parent is responsibility, the best part is the bond they establish with their children. According to the participants; their own childhood and in this context, the parental attitude they show to their children is important.