Tiyatro ve sinema oyuncularının mesleki hayatlarındaki temel sorunlar ve çözüm önerileri üzerine bir araştırma: Türkiye örneği
A research on the main problems and solution suggestions of theater and cinema actors in their professional lives: The case of Turkey
- Tez No: 835373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZIYAD GULIYEV, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tiyatro ve sinema oyuncuları, kendilerini performans sanatçısı olarak geliştiren, seyirciyle sahnede veya perde önünde etkileşim kuran ve sanatını icra eden kişilerdir. Bu nedenle, bu sektörde çalışan oyuncularda kendi başlarına gelmesi muhtemel bazı sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu bağlamda bu çalışmada tiyatro ve sinema oyuncularının karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunları giderme yollarına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinin uygulandığı çalışmada veriler anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, evren içerisinden basit tesadüfü yöntemle seçilen 100 (49 erkek, 51 kadın) kişiden oluşmaktadır. Çalışmada tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 25.0 programı ile araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla istatistiksel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda oyuncuların, çalışma ortamı, ücretler, iş sağlığı ve güvenliği, mesai saatleri, eğitim ve olumsuz kamuoyu algısı gibi alanlarda sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Ayrıca oyuncuların sorunlara katılma düzeyi ve önerilere katılma düzeyinin cinsiyete, çalıştığı sektöre ve işyeri türüne göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın katılımcıların yaşının, öğrenim düzeyinin, mezun olunan okul türünün, statüsünün ve sivil kuruluş/ oda üyeliğinin sorunlara katılma düzeyi ve önerilere katılma düzeyini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theater and film actors are people who develop themselves as performance artists, interact with the audience on stage or in front of the screen, and perform their art. For this reason, players working in this sector are faced with some problems that are likely to come on their own. In this context, in this study, the problems faced by theater and film actors and their views on the ways to solve these problems were examined. In the study, in which quantitative research methods were applied, the data were obtained by the survey method. The sample of the study consists of 100 (49 male, 51 female) people selected by simple random method from the universe. In the study, statistical data analysis methods were used to examine the relationship between all statistical analysis IBM SPSS 25.0 program and research variables. At the end of the study, it was seen that the players experienced problems in areas such as working environment, wages, occupational health and safety, working hours, education and negative public perception. In addition, it was determined that the level of participation of the players in the problems and the level of their participation in the suggestions did not differ according to the gender, sector and workplace type. On the other hand, it has been determined that the age of the participants, education level, type of school graduated, status and membership of non-governmental organization/chamber affect the level of participation in the problems and the level of participation in the suggestions