Spor hizmetlerine ilişkin halkın belediyelerden beklentileri (Elazığ Belediyesi örneği)
Reveal expectations of public about the sport services from the municipality (e.g. Elazığ Municipality)
- Tez No: 115333
- Danışmanlar: PROF.DR. A. AZMİ YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
126 ÖZET Yönetimin amacı, toplumca ihtiyaç duyulan bazı ürünleri yada hizmetleri üretmektir. Günümüzde yönetim, kamu, işletme, spor gibi farklı alt disiplinlerde ele alınmaktadır. 1982 Anayasası, idarenin kuruluş ve görevleri açısından,“merkezi yönetim”ve“yerinden yönetim”esaslarına dayanmasını öngörmüştür. Yerinden yönetim, il özel idaresi, köy, belediye olarak tasnif edilmiştir. Belediyeler, yerel ortak ihtiyaçları karşılamak üzere kurulmuş mahalle idare birimleridir. Belediyelere verilen birçok görevin yanında, halkın spor ihtiyacını karşılamada da önemli, görevler verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Spor Hizmetleri konusunda halkın belediyeden beklentilerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, bireylerin belediyelerin spor hizmetlerine ilişkin görüşlerini ortaya koymak amacıyla, survey-tarama modeli kullanılmıştır. Bu görüşlerin cinsiyet, yaş, ve meslek gruplarına göre dağılımını belirlemek amacıyla, tarama modelinin alt boyutlarından, ilişkisel-tarama modeli uygulanmıştır. 41 95 kişi üzerinde uygulanan anketin evrenini, Elazığ ili oluşturmuştur. Araştırmada, istatistiksel teknikler olarak; yüzdelik, ağırlıklı ortalama, X2 tekniği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara dayalı olarak, aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma örneklemini oluşturan bireylerin %66.6'sı erkek, %33.3'ü bayanlardan oluşmuştur. Bunlardan 1219 tanesi 20 yaş ve altı grubunu 1531 tanesi 21-30 yaş grubunu, 806 tanesi 31-40 yaş grubunu, 461 tanesi 41-50 yaş grubunu, 145 tanesi 50 yaş ve üstü grubunu temsil etmişlerdir.127 Bireyler, günümüzde kent insanın doğal hareket ihtiyacının karşılanmasının, bir problem haline geldiğini savunmuşlardır. Araştırma örneklemine göre belediyeler, halkın spor etkinliklerinde büyük oranda sorumluluk taşımalıdır. Bulgulara göre, belediyenin sağladığı spor hizmetleri, onun prestijini büyük oranda artırmaktadır. Bütün yaş grubunda da, meslek grubunda da benzer görüş hakimdir, örneklemdeki bireylere göre, belediye-halk arsındaki ilişkinin geliştirilmesinde,“spor hizmetleri”önemli bir yere sahiptir. Belediyenin semtlere hangi spor tesisinin getirmesi konusunda, tüm ağırlıklı ortalamalar dikkate alındığında, en yüksek oranı, çocuk oyun alanları, yüzme havuzu, koşu ve yürüyüş parkurları ile açık futbol sahası almıştır. Bireylere göre belediyeler, spor hizmetlerini götürürken, halkın ihtiyaç, beklenti ve taleplerini göz önünde bulundurmalıdırlar. ANAHTAR KELİMELER: Spor, Belediye, Halk.
Özet (Çeviri)
128 SUMMARY Aim of administration is demostrated that produce requierement of some products or ministrations. Administration is dealed with sub-discipline subjects such as the public, enterprise, sport. 1982 Constitution is anticipated that establisment and assigment of administration is based on 'central administration' and 'local administration'. Local administration is classified withespecial administration of province, village, municipality. Municipalities are settled down for local co-requirements which have also local administration units. Municipalities have been had lots of assigments and also had important assigments such as sport requirements of folk. Aim of this study is demostrated that Reveal Expectations of public about the Sport services from the municipality. At the direction of this aim; Model of Survey-Searching was used for people's comments on sport services of municipalities. Model of Relation-Searching Which is searching-Model's subgrup was used for the aim“To identiy for sharing to sexuality, age, and ocupation groups's comments”Investigations on 4159 persons were done in the country of Elazığ. As statistic techiniques; per cent, finding the weinghted average, x2 techinique were used in this investigation. Following results are obtained from this investigation datas. Investigation persons is consist of %66.6 Men, %33.3 Women.“1219 persons at 20 years old and the lower group, 1531 persons at 21-30 years old, 806 persons at 21-40 years old, 461 persons at 41-50 years old, 145 persons at 50 years old and the upper group”performance in the investigation. Persons, who are living in the country express to satisfiy in the necessity of nature! movements as a promblem.129 As investigation's specimens; municipalities have accountability on sport activiti of folk. As the findings; sport services, which are achieved by the municipalities increase greatly prestige of municipalities. Not only all age groups, but also ocupation groups have same opinions. To the persons of specimens“sport services”have important positions for developing the relations are taken into consideration of which the municipality settle in districts, It can be seen in the weighted average as a great ratio; is play grounds of children and the others; swimming pool, running and walking tracks and the open football ground is tjhe great ratio of them. As a persons; municipalities must focus on necessity, expectation and wishes of public when Sport Services are settled by them. KEYWORDS: Sport, Municipality, Public