Investigating preschoolers' and mothers' self-reported knowledge of organic waste recycling and the role of mothers' conversational style on children's memory reports
Okul öncesi dönem çocuklarının ve annelerinin organik atıkların geri dönüşümüne ilişkin bilgilerinin ve annelerin konuşma stilinin çocukların bellek çıktıları üzerindeki rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 835405
  2. Yazar: SEÇİL CENGİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. İlk amacı sürdürülebilir bir uygulama olarak organik atıkların geri dönüşüm sürecinin okul öncesi dönem çocukları ve anneleri tarafından, kompostlama ile ilgili öğrenme etkinliklerine birlikte katılımlarından önce ve sonra nasıl kavramsallaştırıldığını ortaya çıkarmaktır. İkinci olarak, annelerin ortak geçmişle ilgili konuşma stilinin, çocukların organik atıkların geri dönüşümüne ilişkin bilgi ve bellek raporlarını geliştirme potansiyeli araştırılmıştır. Yirmi üç anne ve 60-72 aylık çocukları, hikâye anlatımı, bilim, oyun, matematik, müzik, vb. bir dizi etkinlikten oluşan beş günlük uygulamaya birlikte katılmışlardır. Bu çalışma tanımlayıcı nitel bir çalışma olduğu için veri kaynağı olarak çocuklarla ve annelerle yapılan bire bir yarı yapılandırılmış görüşmeler ve her uygulama gününün sonunda annelerin çocukları ile birlikte kompostlama öğrenme etkinliklerine ilişkin yaptıkları konuşmalar kullanılmıştır. Bulgular, katılımcı çocukların organik atığın ne olduğu, organik atığın nasıl geri dönüştürülebileceği ve bunun neden gerekli olduğu konusundaki bilgilerinin arttığını göstermiştir. Çocuklar, organik atıkların geri dönüştürülmesinin günlük yaşamlarında kendilerinin de kolayca yapabilecekleri etkili bir atık yönetimi stratejisi olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcı anneler ise kompost yapımını, çocuklarıyla birlikte geri dönüşümün döngüsel sürecini keşfetmek için uygun bir yol olarak ifade etmişlerdir. Dahası, kompostu, sorumlu tüketim ve üretim için farklı paydaşların bir araya gelebileceği işbirlikçi bir faaliyete kolayca dönüştürülebilecek uygulanabilir ve uygun bir yöntem olarak belirtmişlerdir. Annelerin çocuklarıyla kompostlama öğrenme etkinliklerine ilişkin yaptıkları sohbetlerin analizleri ise annelerin konuşma değişkenleri ile çocukların sohbet sürecine katkıları arasında çoklu pozitif ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Birlikte gerçekleştirilen sohbetlerde daha ayrıntıcı anneler, daha fazla açık uçlu soru, evet/hayır sorusu sorarak ve daha fazla bağlam detaylarını betimleyen ifadeler kullanarak çocukları organik atıkların geri dönüşüm sürecini kavramsallaştırmasını teşvik etmiştir. Buna ek olarak, annelerin detaylandırmaları, çocuklar ile yapılan son ve takip görüşmelerinde öğrenme etkinlikleri hakkında bildirdikleri detay miktarıyla yakından ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is twofold. First, it attempts to reveal how organic waste recycling was conceptualized as a sustainable practice by preschool children and their mothers, before and after their joint participation in learning activities about composting. Second, the potential of the mothers' conversational style to enhance children's self-reported knowledge as well as memory reports of organic waste recycling was investigated. Twenty-three mothers and their 60–72-month-old children jointly participated in a five-day implementation of a series of learning activities (storytelling, science, play, math, music, etc.). Since this study was a descriptive qualitative study, one-to-one semi-structured interviews with children and mothers and mother-child joint conversations at the end of each implementation day were used as data collection tools. The findings showed that the children's knowledge of what organic waste is, how organic waste can be recycled, and why this is necessary was increased. The children indicated that recycling organic waste is an effective waste management strategy that they can easily do themselves in their daily lives. Participating mothers see composting as an appropriate way to explore the cyclical process of recycling with their children. Moreover, they consider composting as a feasible and convenient method that can be easily transformed into a collaborative activity where different stakeholders can come together for responsible consumption and production. Further analysis of the mother-child joint conversations revealed that there were multiple positive relationships between mothers' conversational variables and children's contributions to the joint conversations. Mothers who had more elaborations in joint conversations about composting learning activities encouraged their children by asking more open-ended questions, yes/no questions and providing more context statements. In addition, mothers' elaborations were closely related to the amount of detail children reported about learning activities in post and follow-up interviews.