Petrol sektöründe iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in the oil industry
  1. Tez No: 835429
  2. Yazar: TAREQ ALI MOHAMMED BASOUR ALJAREED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET PARUĞ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Libya'daki benzin istasyonlarının sayısı son on yılda artış göstermiştir. Benzin istasyonları benzinin yanı sıra araba yıkama, yağ değişimi ve mekanik onarım gibi bir dizi ek hizmetin yanı sıra restoranlar, park yerleri ve bireylerin toplu taşıma araçlarında yer ayırtabilecekleri ofisler de sunmaktadır. Ortam sıcaklığında bile petrol ürünleri zehirli, uçucu ve yanıcı dumanlar oluşturarak personeli ve müşterileri yangın ve patlama riskiyle karşı karşıya bırakır. Buna ek olarak, Libya County'deki pompa görevlileri, diğer Libya benzin istasyonlarında olduğu gibi, self servis yakıt ikmalini tercih etmeyen herhangi bir araca benzin vererek işletmenin genel işleyişinde hayati bir rol oynamaktadır. Benzin ve araba egzozundan çıkan zararlı gazlara uzun süre maruz kalmaları nedeniyle pompa görevlilerinin kanser ve genetik anormalliklere yakalanma olasılığı yüksektir. Libya İlçesinde, benzin istasyonu görevlilerinin çalışmalarıyla ilişkili sağlık risklerini azaltmaya yönelik çabaları bilgilendirmek için kullanılabilecek veri eksikliği bulunmaktadır. Bu çalışma, sağlık tehlikesi yönetimi eylemleri için uygun bilgiler vermek amacıyla hem mevcut bilgi eksikliklerini hem de mevcut güvenlik uygulamalarını etkileyen unsurları vurgulayacaktır. Bu çalışma, benzin istasyonu çalışanları arasında mesleki ve sağlık tehlikelerini en aza indirmeye yönelik müdahaleler tasarlamak için kullanılabilecek bilgileri toplamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The number of gas stations in Libya has increased in the last decade. In addition to gasoline, gas stations offer a number of additional services such as car washes, oil changes and mechanical repairs, as well as restaurants, parking spaces and offices where individuals can reserve seats on public transportation. Even at ambient temperature, petroleum products create toxic, volatile and flammable fumes, putting staff and customers at risk of fire and explosion. In addition, pump attendants at Libya County, like other Libyan gas stations, play a vital role in the overall operation of the business by dispensing gas to any vehicle that does not opt for self-service refueling. Pump attendants are likely to develop cancer and genetic abnormalities due to their long-term exposure to harmful gases from gasoline and car exhaust. In Libya County, there is a lack of data that can be used to inform efforts to reduce the health risks associated with the work of gas station attendants. This study will highlight both current knowledge gaps and factors influencing current safety practices to provide appropriate information for health hazard management actions. This study aims to collect information that can be used to design interventions to minimize occupational and health hazards among gas station workers.