Savaş ve göç ilişkisinin sosyolojik yorumlanması: 2023 yılı İstanbul Sultanahmet Bölgesi örneği
Sociological interpretation of the relationship of war and migration: The example of İstanbul Sultanahmet Region in 2023
  1. Tez No: 835430
  2. Yazar: HAYRETTİN ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TEKAÜT ÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
“Savaş ve Göç İlişkisinin Sosyolojik Yorumlanması: 2023 Yılı İstanbul Sultanahmet Bölgesi Örneği”tez çalışması kapsamında son yıllarda Ortadoğu coğrafyasında meydana gelen savaşlar nedeniyle ortaya çıkan kitlesel göç hareketleri için merkezi konumunda olan Türkiye Cumhuriyeti'ndeki Suriyeli mültecilerin yerleştiği İstanbul ili, Fatih İlçesinin Sultanahmet semtindeki göç olgusu ve göçmenlerin çalışma hayatları araştırılacaktır. Göçün oluşma zemininin altında yatan birçok etki vardır ve etkileri bağlamında göçmenin karar alma durumu değişip dönüşebilmektedir. Göç etme kararı, göç etme sürecinde oluşabilecek riskler ve mekân seçimleri göçmenin verdiği karar ile ya da göçmenin kararları dışında gelişebilmektedir. Bu çalışma da oluşan mekânsal yönelimi irdelemek, dolayısıyla mekânın seçiminin altında yatan tarihsel, sosyo-kültürel ve politik kısımların etki düzeylerini atlamadan göç ile meydana gelen kitlesel göç, transit göç (transit migration) ve sığınmacı (refuge) gibi göç tiplerine ve“geçici sığınmacı”statüsünde olan Suriyelilerin çalışma hayatlarına değinilmektedir. Dolayısıyla araştırmada savaş nedeniyle ortaya çıkan göç hareketlerini, göçmenlerin ve göçülen ülke vatandaşlarının göç olgusunu algılama şekillerini, göç etme ve yeni yerleşilen bölgeye adaptasyon süreçleri ve çalışma hayatlarına odaklanılacaktır. Böylelikle Sultanahmet bölgesinde Suriyeli çalışanların bölgenin sosyolojik yapısında yarattıkları değişim ve dönüşüm irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study“The Sociological Interpretation of the Relationship between War and Migration: The Case of the Istanbul Sultanahmet Region in 2023”, the migration in the Sultanahmet district of Fatih District, Istanbul province, where Syrian refugees settled in the Republic of Turkey, which is the center for the mass migration movements that emerged due to the wars in the Middle East geography in recent years and the working life of immigrants will be investigated. There are many effects underlying the formation of migration, and in the context of its effects, the decision-making situation of the immigrant can change and transform. The decision to migrate, the risks that may occur during the migration process and the choıce of place can develop with the decision of the immigrant or outside the decision of immigrant. In this study, it is aimed to examine the spatial that occurs, therefore, without ignoring the influence levels of the hictorical, socio-cultural and political parts that underlie the choice of the place, types of migration such as mass migration, transit migration and refugee and“temporary asylum seeker”the working life of Syrians with the status of. Therefore, the research will focus on the migration movements that emerged due to the war, the perceptions of the immigrants and the citizens of the migrated country, the processes of migration and adaption to the newly setted region and their working life. Thus, the change and transformation created by Syrian workers in the Sultanahmet region in the sociological structure of the region will be examined.