Tip 1 diyabetes mellituslu çocuklarda diyabetik nefropatiyi öngörmede tümör nekroz faktör reseptör 1 ve 2 biyobelirteçlerinin yeri
The role of tumor necrosis factor receptor 1 and 2 biomarkers in prediction of diabetic nephropathy in children with Type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 941103
  2. Yazar: DERYA SAĞCAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARSLANSOYU ÇAMLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Tip 1 Diyabetes Mellitus (T1DM)'un mortaliteyi ve morbiditeyi etkileyen en önemli uzun dönem komplikasyonlarından biri, son dönem böbrek hastalığına neden olabilen nefropatidir. Hipertansiyon, diyabetik nefropati (DN) için risk faktörüdür ve Yaşam İçi Kan Basıncı İzlemi (YİKBİ) ile değerlendirilmelidir. Mikroalbuminüri DN'nin geç bir göstergesidir. Bu nedenle böbrek hasarını daha erken evrede saptayabilecek biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada T1DM tanısıyla izlenen çocuklarda serum Tümör Nekroz Faktör Reseptör (TNFR) 1 ve TNFR2 düzeylerinin DN'nin erken tanısındaki değerinin araştırılması ve YİKBİ verilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Hastalar ve Method: Çalışmaya 10-18 yaş arasında, iki yıldan daha fazla süredir T1DM tanısıyla takip edilen 72 çocuk dahil edildi. 54 T1DM'li çocuğun YİKBİ verileri 26 sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldı. 46 T1DM'li çocuk ile 35 sağlıklı çocuğun serum TNFR1 ve TNFR2 düzeyleri çalışıldı. T1DM'li çocuklar mikroalbuminüri ve glisemik kontrol durumuna göre gruplandırılarak karşılaştırıldı. Bulgular: T1DM'li çocuklar ile kontrol grubu cinsiyet, yaş, ağırlık standart deviasyon skoru (SDS), boy SDS, vücut kitle indeksi SDS açısından benzerdi. Olgu grubunun tahmini glomerüler filtrasyon hızı (GFH) ortalaması (142,07 ±27,55 (mL/dk/1,73 m²), kontrol grubuna (130,40 ± 18,61 (mL/dk/1,73 m²) göre anlamlı yüksekti (p:0,023). Olgu ve kontrol grubu serum TNFR1 ve TNFR2 düzeyleri açısından anlamlı fark yoktu (p:0,968, p:0,113). Diyabet yaşı beş yıldan az olan hastalarda serum TNFR1 ve TNFR2 düzeyleri anlamlı yüksekti (p:0,012, p:0,030).
Özet (Çeviri)
Aim: One of the most important long-term complications of Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM), affecting mortality and morbidity, is nephropathy, which can lead to end-stage renal disease. Hypertension is a risk factor for diabetic nephropathy (DN) and should be evaluated with Ambulatory Blood Pressure Monitoring (ABPM). Microalbuminuria is a late indicator of DN. Therefore, biomarkers that can detect kidney damage at an earlier stage are needed. This study aimed to investigate the value of serum Tumor Necrosis Factor Receptor (TNFR) 1 and TNFR2 levels in the early diagnosis of DN in children followed up with a diagnosis of T1DM and to evaluate ABPM data. Patients and Methods: 72 children between the ages of 10 and 18, who were followed up with a diagnosis of T1DM for more than two years, were included in the study. ABPM data of 54 children with T1DM were compared with 26 healthy control groups. Serum TNFR1 and TNFR2 levels of 46 children with T1DM and 35 healthy children were studied. Children with T1DM were grouped and compared according to microalbuminuria and glycemic control status. Results: Children with T1DM and the control group were similar in terms of gender, age, weight standard deviation score (SDS), height SDS, body mass index SDS. The estimated glomerular filtration rate (GFR) mean of the case group (142,07 ± 27,55 (mL/min/1,73 m²) was significantly higher than the control group (130,40 ± 18,61 (mL/min/1,73 m²) (p:0.023). There was no significant difference in serum TNFR1 and TNFR2 levels between the case and control groups (p:0.968, p:0.113). Serum TNFR1 and TNFR2 levels were significantly higher in patients diagnosed with T1DM for less than five years (p:0.012, p:0.030).