Yetişkinlerde sağlık okuryazarlığı ve beslenme okuryazarlığının akdeniz tipi beslenmeye uyum ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of health literacy and nutrition literacy in adults on adherence to mediterranean type nutrition and qyality of life
  1. Tez No: 835465
  2. Yazar: ÇİĞDEM TORTOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATEŞ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlık ve beslenme okuryazarlığı son yıllarda hızla popüler hale gelirken bunların, günümüzün en sağlıklı beslenme örüntülerinden biri olan Akdeniz tipi beslenmeye uyum ve dolayısıyla da yaşam kalitesi ile potansiyel ilişkisi hakkındaki sorular önem arz etmektedir. Çalışmada, yetişkin bireylerin sağlık okuryazarlığı ve beslenme okuryazarlığı düzeylerinin Akdeniz tipi beslenmeye uyum ve yaşam kalitesini üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2021 Haziran- 2022 Ekim tarihleri arasında Hatay'da yaşayan 18-65 yaş arası 401 gönüllü bireyin katılımı ile yürütülmüştür. Katılımcılara, antropometrik ve demografik verilerin olduğu“Katılımcı Bilgi Formu”, sağlık okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesinde“Yetişkin Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (YSOÖ)”, beslenme okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesinde“Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı (YBOYDA)”, Akdeniz diyetine uyumun belirlenmesinde“Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS)”ve yaşam kalitesinin belirlenmesinde“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36)”yüz yüze görüşme tekniğine göre uygulanmıştır. Çalışmaya 279'u (%69,6) kadın, 122'si (%30,4) erkek toplam 401 yetişkin birey katılmış olup katılımcıların yaş ortalaması 27,86 ± 9,96 yıldır. Beden Kütle İndeksi (BKİ) ortalaması 23,53 ± 4,68 kg/m2 olan katılımcıların çoğunluğu evli (%66,1), yüksekokul/üniversite mezunu (%46,4) olup geliri giderine eşittir (%45,6). Katılımcıların ortalama YBOYDA, YSOÖ ve MEDAS puanları sırasıyla 18,62 ± 3,45, 14,59 ± 2,89 ve 5,99±1,80 puandır. Katılımcıların çoğunluğunun sınırda beslenme okuryazarlığının (%93,5) ve Akdeniz tipi beslenmeye uyumunun düşük (%60,3) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
While health and nutrition literacy have become rapidly popular in recent years, questions about their potential relationship with adaptation to the Mediterranean type diet, one of the healthiest dietary patterns of today, and therefore with quality of life, are important. The study aimed to examine the effect of health literacy and nutrition literacy levels of adult individuals on adaptation to the Mediterranean type diet and quality of life. The research was conducted with the participation of 401 volunteer individuals aged 18-65 living in Hatay between June 2021 and October 2022. Participants were asked to use the“Participant Information Form”, which includes anthropometric and demographic data,“Adult Health Literacy Scale”to determine health literacy levels, the“Nutrition Literacy on Adults (EINLA) ”to determine nutrition literacy levels, the Mediterranean Diet Adherence to determine compliance with the“Mediterranean Diet Adherence Scale”and“SF-36 Quality of Life Scale”to determine the quality of life were applied according to the face-to-face interview technique. A total of 401 adults, 279 (69.6%) women and 122 (30.4%) men, participated in the study, and the average age of the participants was 27.86 ± 9.96 years. The majority of the participants, whose average Body Mass Index (BMI) was 23.53 ± 4.68 kg/m2, were married (66.1%), graduated from college/university (46.4%), and their income was equal to their expenses (45.6%). The average EINLA, Adult Health Literacy Scale and Mediterranean Diet Adherence Scale scores of the participants were 18.62 ± 3.45, 14.59 ± 2.89 and 5.99 ± 1.80 points, respectively. It was observed that the majority of the participants had borderline nutritional literacy (93.5%) and low compliance with the Mediterranean diet (60.3%).