Kronik hastalığı olan kadınların beslenme okuryazarlığı düzeyleri ile akdeniz diyetine uyumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutrition literacy levels ofwomen with chronic diseases and their adherence to the mediterraneandiet
  1. Tez No: 904573
  2. Yazar: RUMEYSA ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPERİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, en az bir kronik hastalık tanısı almış, yaşları 20-65 aralığında değişen kadınların, beslenme okuryazarlığı düzeyleri ve Akdeniz diyetine uyumlarının değerlendirilmesi amacıyla bir aile sağlığı merkezine gelen rastgele 295 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Anket formu; katılımcıların tanımlayıcı bilgilerini, beslenme alışkanlıklarını, sağlık durumlarını, antropometrik ölçümlerini, Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracını (YBOYDA), 14 Maddeli Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeğini (ADUÖ) ve besin tüketim sıklığı formunu içermektedir. Katılımcıların beslenme okuryazarlığı düzeyleri“Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığını Değerlendirme Aracı”, Akdeniz diyetine uyumları ise“14 Maddeli Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği”aracılığıyla belirlenmiştir. Çalışmaya katılan kadınların %59'u 31-50 yaş aralığında olup %41,4'ü lise, %36,3'ü lisans mezunudur. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu (%66,8) evli olup tüm katılımcılar ilçe merkezinde ikamet etmektedir. Katılımcıların beden kütle indeksi ortalamaları 27,3 kg/m2 olup %53,2'si fazla kiloludur. Katılımcıların %37,3'ü kardiyovasküler hastalıklar, %30,9'u tip 2 diyabet, %15,0'i kronik solunum yolu hastalıkları, %5,3'ü kanser tanısı almıştır. Katılımcıların ortalama YBOYDA ve ADUÖ puanları sırasıyla 28,35±3,17 ve 6,84±2,43 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %91,2'si yeterli beslenme okuryazarlığı düzeylerine sahip olup katılımcılar arasında yetersiz beslenme okuryazarlığı düzeylerine sahip kimse bulunmamaktadır. Beslenme okuryazarlığı düzeyleri ile antropometrik ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır ancak artan yaş (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 295 women who came to a family health center in order to evaluate the nutritional literacy levels and compliance with the Mediterranean diet of women aged 20-65, who were diagnosed with at least one chronic disease. The study data were collected by face-to-face interview method using a questionnaire form developed by the researcher. The questionnaire form included the participants' descriptive information, eating habits, health status, anthropometric measurements, Nutrition Literacy on Adults (EINLA), 14-Item Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) and food consumption frequency form. The participants' nutritional literacy levels were determined using the“Nutrition Literacy on Adults”and their compliance with the Mediterranean diet using the“14-Item Mediterranean Diet Adherence Scale”. 59% of the women participating in the study were between the ages of 31-50, 41,4% were high school graduates and 36,3% were undergraduate graduates. The vast majority of the participants (66,8%) were married and all participants resided in the district center. The average body mass index (BMI) of the participants was 27,3 kg/m2 and 53,2% were overweight. 37,3% of the participants had cardiovascular diseases, 30,9% had type 2 diabetes, 15,0% had chronic respiratory diseases, and 5,3% had cancer. The average EINLA and MEDAS scores of the participants were found to be 28,35±3,17 and 6,84±2,43, respectively. 91,2% of the participants had adequate nutritional literacy levels, and there was no one with inadequate nutritional literacy levels among the participants. No statistically significant relationship was found between nutritional literacy levels and anthropometric measurements, but increasing age (p0,05).