Nar suyunda organik asit dağılımı
Organic acid profile of pomegranate juice
  1. Tez No: 83547
  2. Yazar: HESNA ESİN SAVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NAR SUYUNDA ORGANİK ASİT DAĞILIMI H. Esin SAVRAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nevzat ARTIK 1999, 46 sayfa Jüri : Prof. Dr. Aziz EKŞİ : Prof. Dr. Jale ACAR : Prof. Dr. Nevzat ARTIK Bu çalışmada, 13 farklı çeşit nar meyvesinin elde preslenmesiyle elde edilmiş nar suyu örneklerinde organik asit dağılımı, HPLC yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Organik asitlerin analizinde nar suyu SEP-PAK Cıs organik asit kartuşundan geçirilmiş; HP 3390 marka HPLC cihazına l0uL enjekte edilmiş; HICHROM Cı8 kolonda, % 2'lik KH2PO4 ( pH=2.3 ) mobil fazı ile 0.5 mL/dak akış hızında yürütülmüştür. Organik asitler, PDA detektörle 210 nm'de belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, nar suyunda tespit edilen 8 organik asitten ancak 6'sı tanımlanabilmiştir. Nar suyunun hakim organik asiti, sitrik asittir ( 4.618 g/L ); bunu, malik asit ( 1.752 g/L ), tartarik asit ( 0.866 g/L ), süksinik asit ( 0.502 g/L ), okzalik asit ( 0.377 g/L ) ve kuinik asit ( 0.129 g/L ) izlemektedir. ANAHTAR KELİMELER : organik asit, malik asit, okzalik asit, kuinik asit, sitrik asit, süksinik asit, tartarik asit, nar suyu, HPLC, Cıs kartuş
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ORGANIC ACID PROFILE OF POMEGRANATE JUICE H. Esin SAVRAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Prof. Dr. Nevzat ARTIK 1999, 46 pages Jury : Prof. Dr. Aziz EKŞİ : Prof. Dr. Jale ACAR : Prof. Dr. Nevzat ARTIK In this research, organic acid profile was determined in pomegranate juice samples that were prepared by hand-pressing from different thirteen pomegranate varieties. In analysis of organic acids, pomegranate juice was passed from SEP-PAK C18 cartridge, was injectioned l0uL from each one on the HP 3390 model HPLC instrument, were carried out in HICHROM Cig column, with 2% KH2PO4 ( pH=2.3 ) as mobile phase, at flow rate of 0.5 mL/min. Organic acids were determined by a PDA detector at 210nm. In result of this investigation, only six from eight organic acids that are determined in the pomegranate juice were described. The dominant organic acid of pomegranate juice was citric acid ( 4.618 g/L ); followed by malic acid ( 1.752 g/L ), tartaric acid ( 0.866 g/L), süccinic acid ( 0.502 g/L ), oxalic acid ( 0.377 g/L ) and quinic acid ( 0.129 g/L ). KEY WORDS : organic acid, malic acid, oxalic acid, quinic acid, citric acid, süccinic acid, tartaric acid, pomegranate juice, HPLC, C18 cartridge