Tüketicilerin yöresel ürün algılarının satın alma niyeti üzerine etkisi: Erzurum ili örneği
The effect of consumers' local product perceptions on purchasing intention: The example of Erzurum province
  1. Tez No: 835475
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KADANALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzurum ilindeki tüketicilerin, yöresel gıda ürünlerine yönelik kalite, risk ve değer algılarının satın alma niyetine etkisini ölçmektir. Çalışmanın diğer bir amacı ise tüketicilerin yaş, gelir ve cinsiyet farklılıklarının, satın alma niyetine olan etkisini ölçmektir. Araştırmaya katılan tüketiciler basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle örnekleme dahil edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, standart sapma, aritmetik ortalama, güvenirlik testi, normallik testi, anova testi, korelasyon analizi, t-testi ve regresyon analizi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Regresyon analizinden elde edilen bulgulara göre, algılanan risk, değer ve kalitenin satın alma niyetine olumlu etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. T-testi ve anova testi bulgularına göre, cinsiyet değişkeninin, satın alma niyetine anlamlı bir etkisi olduğu, yaş ve gelir değişkenlerinin, satın alma niyetine anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, pazarlama sektörüne, yöresel gıda tüketicilerine ve pazarlama araştırmacılarına önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the effect of consumers' quality, risk and value perceptions of local food products on their purchase intention in Erzurum province. Another purpose of the study is to measure the effect of consumers' age, income and gender differences on purchasing intention. Consumers participating in the research were included in the sample by simple random sampling method. Face-to-face survey method was used as the data collection method. SPSS package program was used to analyze the research data. The data obtained within the scope of the research were analyzed using standard deviation, arithmetic mean, reliability test, normality test, anova test, correlation analysis, t-test and regression analysis methods. According to the findings obtained from the regression analysis, it was concluded that perceived risk, value and quality had a positive impact on purchase intention. According to the t￾test and anova test findings, it was concluded that the gender variable had a significant effect on the purchase intention, while the age and income variables did not have a significant effect on the purchase intention. In line with the findings obtained from the study, suggestions were made to the marketing sector, local food consumers and marketing researchers