Salgın hastalık sürecinde tüketicilerin sağlıklı gıda ürünlerini satın alma kararlarında bazı davranışsal değişkenlerin etkisi: Ağrı ili örneği
The effect of some behavioral variables on consumers' decisions to purchase healthy food products during the epidemic process: The case of Ağrı
- Tez No: 835476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KADANALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Ağrı ili içinde bulunan tüketicilerin sağlıklı gıdaya ulaşma beklentisi ve hastalanma korkusu değişkenlerinin tüketicilerin satın alma niyet ve kararlarına etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. 388 tüketici ile anket yapılmıştır. Araştırmada katılımcıların demografik değişkenlerine ilişkin (yaş, gelir, cinsiyet, meslek ve eğitim durumları) frekans analizi yapılmış, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Hipotezler için ise ortalama ve standart sapma değerleri bulunmuş, güvenirlik, geçerlilik, normallik ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları SPSS paket programından elde edilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarında sağlıklı gıdaya ulaşma beklentisi ile satın alma niyeti arasında ilişki bulunamamasına rağmen sağlıklı gıdaya ulaşma beklentisinin satın alma kararlarını etkilediği sonucuna varılmıştır. Hastalanma korkusunun ise satın alma niyeti aracılığı ile satın alma kararlarını etkilediği saptanmıştır. Tüketicilerin hastalanma korkusu altında daha fazla satın alma kararı verdikleri, satın alma kararlarında ise kalitenin önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of the variables of consumers' expectation of access to healthy food and fear of getting sick in Ağrı province on their purchasing intentions and decisions. Convenience sampling method was used in the research. Face-to-face survey technique was used as a data collection tool. A survey was conducted with 388 consumers. In the study, frequency analysis was conducted regarding the demographic variables of the participants (age, income, gender, occupation and educational status), and mean and standard deviation values were calculated. For the hypotheses, mean and standard deviation values were found, and reliability, validity, normality and regression analyzes were performed. Analysis results were obtained from the SPSS package program. As a result of the regression analysis, it was concluded that although there was no relationship between the expectation of accessing healthy food and purchasing intention, the expectation of accessing healthy food affected purchasing decisions. It has been determined that the fear of getting sick affects purchasing decisions through purchasing intention. It has been determined that consumers make more purchasing decisions under the fear of getting sick, and quality is important in their purchasing decisions.