Jıgsaw IV tekniğinin Türkçe ve yabancı dil (İngilizce) derslerinde ortaokul öğrencilerinin akademik başarısına etkisi
The effect of Jigsaw IV technique on academic success of secondary school students in Turkish and foreign language (English) courses
  1. Tez No: 835489
  2. Yazar: SEVİM ASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı Jigsaw IV tekniğinin Türkçe ve yabancı dil (İngilizce) derslerinde ortaokul öğrencilerinin sıfatlar konusunda akademik başarısına etkisini incelemektir. Araştırma 2022/2023 eğitim öğretim yılı Osmaniye ili Bahçe ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Atatürk Ortaokulu ve Cansan Ortaokulu 6.sınıf öğrencilerinden toplam 153 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan yöntem ön test-son test kontrol ve deney gruplu yarı deneysel desendir. Deney grubunda işbirlikli öğrenme tekniklerinden Jigsaw IV tekniği, kontrol grubunda ise mevcut öğretim teknikleri ile dersler işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak 20 sorudan oluşan Akademik Başarı Testi (ABT) uygulanmıştır. Akademik başarı testlerinin değerlendirilmesinde SPSS programından yararlanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına uygulanan ön test puanlarının tanımlayıcı istatistikleri ve ortalamaları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemek için t-test uygulanmıştır. Araştırmanın süresi haftada 3 ders saati olmak üzere 5 hafta , toplamda 15 ders saati olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda Türkçe ve yabancı dil (İngilizce) derslerinde Jıgsaw IV tekniğinin akademik başarıyı anlamlı bir şekilde artırdığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of Jigsaw IV technique on the academic success of secondary school students in Turkish and foreign language (English) courses. The research was carried out with a total of 153 students from Atatürk Secondary School and Cansan Secondary School, which are affiliated to the Ministry of National Education, in the Bahçe district of Osmaniye province in the 2022/2023 academic year. The method used in the research is a quasi-experimental design with pretest-posttest control and experimental groups. In the experimental group, Jigsaw IV technique, which is one of the cooperative learning techniques, was taught with the existing teaching techniques in the control group. As a data collection tool, the Academic Achievement Test (ABT) consisting of 20 questions was applied. SPSS program was used in the evaluation of academic achievement tests. The t-test was applied to determine whether there was a significant difference between the descriptive statistics and averages of the pre-test scores applied to the experimental and control groups. The duration of the study was carried out for 5 weeks, 3 course hours per week, for a total of 15 course hours. As a result of the research, it was revealed that the Jigsaw IV technique significantly increased academic achievement in Turkish and foreign language (English) courses.