Cambazlı Kilisesi
Cambazlı Church
- Tez No: 835523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Cambazlı Kilisesi, Mersin İli'nin Silifke İlçesi'ne bağlı Cambazlı Köyü'nde bulunan ve günümüze ulaşan en iyi korunmuş Geç Antik Dönem yapılarından biridir. Malzeme olarak neredeyse tamamında yerel kireçtaşı kullanıldığı anlaşılan Cambazlı Kilisesi'nin Cilicia Bölgesi genel Hıristiyanlık mimarisi kapsamında birçok özelliği bünyesi içerisine aldığı söylenebilir. Yüzey araştırması kazı çalışmaları yapmadan inşa tarihi konusunda net bir tarih verilmesi zor olmakla birlikte, plan, yapı tekniği ve mimari elemanlar özelinde yapılan gözlemlere dayalı olarak M.S. 5. ile 6. yüzyıllar arasındaki bir tarih önerisi mantıklı görülmektedir. Özellikle üç nefli bazilikal planlı yapısıyla İmparator Zeno Dönemi'yle ortak noktalar bulunduran kilisenin, M.S. 6. yüzyıl ile birlikte Roma'nın yaşadığı ekonomik kriz dönemiyle birlikte gelişen kırsal bölgelerdeki ihtiyaç fazlası yapılanması ile de çeşitli bağlantılar içerdiği görülmektedir. Kilise için, 20. yüzyılda çoğunluğu yabancılar tarafından olmak üzere birtakım yayınlar yapılmış olsa da yapının güncel ve detaylı bir çalışması bulunmamaktadır. Söz konusu araştırmacılar, yayınlarında Cambazlı Kilisesi'nden ya çok kısıtlı bölümlerle bahsetmişler ya da bazıları kiliseyi bizzat görmedikleri için birtakım hatalı yorumlamalarda bulunmuşlardır. Bu noktada çalışmanın amacı, yapıyı detaylı bir şekilde inceleyerek güncel bir kaynak oluşturmak ve kilisenin mimari yapısı, inşa dönemi, bulunduğu bölgeye ne sebeple yapıldığı gibi konularda makul sonuçlar elde etmektir.
Özet (Çeviri)
Cambazlı Church is one of the best preserved Late Antique Period structures that has survived to the present day and is located in Cambazlı Village, Silifke District, Mersin Province. It can be said that Cambazlı Church, for which it is understood that in almost all of it local limestone was used as a material, incorporates many features within the scope of the general Christian architecture of the Cilicia Region. Although it is difficult to give a clear date on the construction without conducting surveys and excavations, based on the observations specific to plan, building technique and architectural elements, suggestion of a date between A.D. 5th and 6th centuries seems reasonable. It is seen that the church, which has common points with the Emperor Zeno Period, especially with its three-nave basilica planned structure, also has various connections with the surplus structure in the rural areas that developed with the economic crisis period of Rome in the A.D. 6th century. Although certain publications were made for the church in the 20th century, mostly by foreigners, there is no current and comprehensive study on the structure. The researchers in question either mentioned the Cambazlı Church in very limited parts or made some erroneous interpretations because some of them did not see the church in person. At this point, the aim of the study is creating a current source by examining the structure in detail and to achieve reasonable results in matters such as the architectural structure of the church, the period of construction, the reason why it was built in the region.