Banka payları üzerinde tesis edilen intifa hakkı
Usufruct rights established on bank shares
  1. Tez No: 835524
  2. Yazar: DİLEK GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER EMİNOĞLU, DOÇ. DR. ERKAN EREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Diğer anonim şirketlere göre daha önemli bir iktisadi fonksiyona sahip olmaları nedeniyle bankalar anonim şirketlerden farklı ve daha katı düzenlemelere tabidir. Dolayısıyla bankaların bazı konularda işlem yapılabilmeleri düzenleyici otoritenin müdahalesi ile mümkün kılınmıştır. Özellikle yönetimsel hakların, kanun koyucunun banka ortaklarında aranan şartları taşımayan kişiler tarafından kullanılmasının önlenmesi amacıyla 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ile birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Payın devri niteliğinde olmayan fakat sahibine önemli yönetime katılma hakları sağlayan pay üzerinde tesis edilen intifa hakkı ve pay sahibince üçüncü kişilere oy hakkının devredilmesine yönelik işlemler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun iznine tabi kılınmıştır. Bu kapsamda, çalışmamızın konusunu 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 18. maddesi ile düzenlenen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun iznine tabi olarak banka payları üzerinde tesis edilen intifa hakkı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Banks are subject to different and stricter regulations than other joint stock companies since they have a more important economic function. Therefore, it has been made possible by the intervention of the regulatory authority for banks to take action on some issues. Some rules have been implemented in order to prevent the use of administrative rights by persons who do not have the conditions sought by the legislator in the bank partner with the Banking Law No. 5411. Even though it is not a transfer of the share, the establishment of the usufruct right, which provides the owner with the right to participate in the important management, and the transfer of the voting right by the shareholder to other persons within this scope are subject to the permission of the Banking Regulation and Supervision Agency. In this context, the subject of our thesis is the usufruct right established on bank shares, subject to the permission of the Banking Regulation and Supervision Agency, which is regulated by Article 18 of the Banking Law No. 5411.