An interpretative phenomenological analysis of mental health professionals working with syrian refugees in Turkey
Türkiye'de Suriyeli mültecilerle çalışan ruh sağlığı uzmanlarıyla bir yorumlayıcı fenomenolojik analiz çalışması
  1. Tez No: 835530
  2. Yazar: AYTEN DENİZ TEPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
3,7 milyondan fazla Suriyeli mülteci şu anda Türkiye'de geçici koruma altındadır, ve bu durum da Türkiye'yi dünyadaki en büyük mülteci topluluğuna ev sahipliği yapan ülke haline getirmektedir (UNHCR, 2021). Bu bireyler, travma, sıkıntı ve üzüntü, öfke, ilgisizlik ve umutsuzluk gibi ruh sağlığı zorlukları da dahil olmak üzere çok sayıda zorlukla karşı karşıyadır. Suriyeli mülteciler, barınma ve gıda gibi temel ihtiyaçların yanı sıra, çeşitli mülteci dernekleri tarafından bildirildiği üzere, sosyal eşitsizlikler, ayrımcılık, hak ihlalleri ve ekonomik zorluklarla da mücadele etmektedirler. Önceki çalışmalar daha çok çok kültürlülükle ilgili yeterlilik ve mültecilerin ruh sağlığı konularına odaklanırken, mültecilerle çalışan ruh sağlığı profesyonellerinin deneyimlerini inceleyen oldukça az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerle çalışan ruh sağlığı çalışanlarının, özellikle de psikologların deneyimlerini kapsamlı bir şekilde anlamaktır. Bu araştırma, onların genel iyilik hallerini araştırarak ve yaşadıkları zorluklara ve destek ihtiyaçlarına ışık tutarak, bu profesyoneller için daha iyi kaynakların oluşturulmasının savunulmasına katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Bu amaca ulaşmak için, yaşları 29 ile 46 arasında değişen, hepsi psikolog olan 8 kadın ve 2 erkekten oluşan 10 ruh sağlığı çalışanıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler yazıya dökülmüş ve Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (IPA) yöntemi kullanılarak analiz edilmiş, sonuçta da beş kapsayıcı tema belirlenmiştir. Bu temalar ikincil travmatizasyon, travma sonrası büyüme, klinisyenlerin karşılaştığı zorluklar, klinisyenlerin yaşadığı ödüller, başa çıkma stratejileri ve kaynakları kapsamaktadır. Araştırmacı, bulguları mülteciler ve ikincil travmatik stresle ilgili mevcut literatürle ilişkili olarak tartışırken, klinik ve politika çıkarımlarının yanı sıra bu alandaki araştırmalarla ilgili sınırlamaları ve gelecekteki yönelimleri de göz önünde bulundurmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
More than 3.7 million Syrian refugees are currently under temporary protection in Turkey, making Turkey a host country the largest community of refugees in the world (UNHCR, 2021) are currently residing. These individuals face numerous challenges, including mental health difficulties such as trauma, distress, and feelings of sadness, anger, disinterest, and hopelessness. In addition to struggling with basic needs like shelter and food, Syrian refugees also encounter social inequalities, discrimination, rights violations, and economic hardships, as reported by various refugee associations Although there are organizations in Turkey that aim to support refugees, access to mental health services remains limited. Previous studies focus primarily on multicultural competence and the mental health of refugees, with only a few studies investigating the experiences of mental health professionals working with refugees. The purpose of the present study was to gain a comprehensive understanding of the experiences of mental health workers, particularly psychologists, who work with Syrian refugees in Turkey. By exploring their well-being and shedding light on their difficulties and need for support, this research aimed to contribute to advocating for better resources for these professionals. To achieve this objective, semi-structured interviews were conducted with 10 mental health workers, consisting of 7 women and 3 men, all psychologists, ranging in age from 29 to 46. The interviews were transcribed and analyzed using the Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) method, resulting in the identification of five overarching themes. These themes encompassed secondary traumatization, post-traumatic growth, challenges faced by clinicians, rewards experienced by clinicians, coping strategies, and available resources. The researcher discussed the findings in relation to existing literature on refugees and secondary traumatic stress, while also considering clinical and policy implications, as well as limitations and future directions for research in this area.