Dijital dönüşümün vergi idaresine sağladığı faydalar: Ülke örnekleri
Benefits of digital transformation to tax administration: Country examples
- Tez No: 835535
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Vergi idaresi, gelirlerin toplanması ve vergi kanunlarının uygun şekilde işlemesinden sorumlu olan organdır. İdarenin geleneksel yapısında vergi mükelleflerinin bulunması, bilgilerinin toplanması ve vergisel işlemlerinin takibi önemlidir. Fakat gün geçtikçe artan vergi mükellefi sayısı düşünüldüğünde geleneksel vergi idaresinin tüm bu işlemleri ve daha fazlasını yapabilmesi neredeyse imkânsız bir hal almaktadır. Bulunduğumuz 21.yy'da pek çok yeni teknoloji hayatımızın her alanında kendini göstermiştir. Bu teknolojiler 3D yazıcılar, Yapay zekâ, BİT'ler, Blokzincir teknolojileri vb. teknolojilerdir. Bu teknolojilerin hayatımıza entegrasyonuyla birlikte hem toplum hem kamu ve özel kuruluşlar teknolojilerin imkanlarından yararlanmak durumunda kalmışlardır. Şüphesiz bu kurumlardan biri de vergi idaresidir. Vergi idaresinin dijitalleşmesiyle birlikte idareye pek çok açıdan fayda sağlanmıştır. Her ülkede yaşanan dönüşüm farklı olsa da vergi idaresinin dijitalleşmesinde asıl odak nokta vergi idaresinin şeffaflığının sağlanması, idare ile mükellef arasında güven ortamı sağlanması ve mükellefin vergiye uyumunun artırılması önem arz eden konular olmuştur. Vergi idarelerinin dijitalleşmesi hem mükellefin uyumu hem de zaman kayıplarının önüne geçilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada dijital dönüşüm ve dijital dönüşüm bağlamında vergi idaresinin dönüşümü anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The tax administration is the body responsible olüme collection of revenues and the proper functioning of tax laws. It is important to have taxpayers in the traditional structure of the administration, to collect their information and to follow their tax transactions. However, considering the increasing number of taxpayers, it becomes almost impossible olüme traditional tax administration to do all these transactions and more. In the 21st century we are in, many new olüme ogies have shown themselves in every aspect of our lives. These olüme ogies are 3D printers, Artificial intelligence, ICTs, Blockchain olüme ogies etc. Are olüme ogies. With the integration of these olüme ogies into our lives, both society and public and private organizations have had to take advantage of the possibilities of olüme ogies. Undoubtedly, one of these institutions is the tax administration. With the digitalization of the tax administration, many benefits have been provided to the administration. Although the transformation experienced in each country is different, the main focus in the digitalization of the tax administration has been to ensure the transparency of the tax administration, to provide an environment of trust between the administration and the taxpayer, and to increase the tax compliance of the taxpayer. The digitalization of tax administrations is important in terms of both taxpayer compliance and preventing time loss. In this study, the transformation of tax administration will be explained in the context of digital transformation and digital transformation.