Bağlum yöresindeki Ankara Dasitlerinin ayrışma özellikleri
The Weathering properties of Ankara dasites in Bağlum area
- Tez No: 83554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÖZSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAĞLUM YÖRESİNDEKİ ANKARA DASİTLERİNİN AYRIŞMA ÖZELLİKLERİ Kadri Volkan SÖNMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Aydın ÖZSAN Jüri : Doç. Dr. Aydın ÖZSAN Prof. Dr. Celal KARPUZ Y. Doç. Dr. Yusuf Kağan KADIOĞLU Tekke Volkanik kayaçlannın bir kısmını oluşturan inceleme alanı Ankara'nın Kuzeyinde Bağlum çevresindedir. İnceleme alanındaki kayaçlan tüf, dasit, andezit, bazalt ve neojen örtü birimleri oluşturur. Tez konusu, Bağlum yöresindeki dasitlerin ayrışmaya bağlı olarak jeolojik, yapısal, mineralojik ve mühendislik özelliklerinin incelenmesidir. Dasitlerin ayrışmasında eklem sıklığı, mineralojik bileşim ve fiziksel özellikler önemli ölçüde rol oynamaktadır. Bu bağlamda, saha ve laboratuvar çalışmaları sonucunda elde edilen verilerden dasitler ayrışma derecelerine göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflamalara göre dasitler taze, az, orta ve ileri derecede ayrışmış kayaçlar olarak 4 grup altında toplanmıştır. 1999, Sayfa 74 ANAHTAR KELİMELER : Ayrışma, mühendislik sınıflaması, fiziksel ve mekaniksel özellikler, yapısal özellikler, petrografik indeks, kimyasal ayrışma
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Master Thesis The Weathering Properties of Ankara Dasites In Bağlum Area Kadri Volkan SÖNMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc Prof. Dr. Aydın ÖZSAN Jury : Assoc. Prof. Dr. Aydın ÖZSAN Prof. Dr. Celal KARPUZ Asst. Prof. Dr. Yusuf Kağan KADIO?LU Investigation area is represented a part of Tekke Volcanic rocks which is located Bağlum vicinity at the north of Ankara. The main rock units are andesite, tuff, basalt dacite and neogene cover units. The topic of the MSc thesis is to investigate of the geology, structural, mineralogical and engineering properties of the dacites depending on weathering in Bağlum vicinity. The main processes of weathering in dacite was influenced by joint spacing, mineralogical composition and physical properties. Using the results obtained from laboratory and field geology dacite were classified by means of weathering grade.The dacites are subgrouped into four parts such as fresh, slightly, moderately and highly weathered 1999, Page : 74 KEY WORDS : Weathering, engineering classification, physical and mechanic properties, structural properties,petrographic index, chemical weathering