Haci Murat Utar'in anlatilarinin performans teoriye göre değerlendirilmesi.
The evaluation haci murat utar story's according to performance teory.
- Tez No: 209448
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMİYE DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türk halk anlatıları hakkında bugüne kadar birçok çalısmalar yapılmıstır.?Canlı Bir Gösterim? çerçevesinde, biz kendi çalısma alanımız olan, Kars yöresine baktıgımızda; sözlü kültür geleneginin, bu yörede günümüzde hâlen zengin imkânlara sahip bir devamlılık arz ettigini görmekteyiz. Bizim ele aldıgımız Karslı Hacı Murat Utar'ın halk anlatılarının dısında, bölge arastırıldıgında, bir kisinin çalısmalarının kifâyet etmeyecegi kapsam da bir çalısma alanı söz konusudur. Yörede halk anlatılarının ?Performans Teori (Canlı Bir Gösterim)? kuramıyla örtüsen ve incelenebilir, açıklanabilir bir simdiki zamanı ihtiva etmesi, durumuyla çalısmamızın, bu kuram çerçevesinde daha faydalı olacagına inandık. Çalısmamızda, Performans Teorinin izahı üç kısımda incelenmektedir. Bu bölümler içerisinde performans Teorisinde doku ve baglam, mesaj ve iletisim, sosyal çevre baslıklarıyla bilgi verdikten sonra bunların ısıgında performans teori'nin (Canlı Bir Gösterim) ne oldugunun anlasılmasını saglamaya çalısarak, bu teori çerçevesinde konumuzu inceledik. Halk Anlatılarının Genel Özellikleri hakkında, bilgiler vererek kendi anlatılarımız paralelinde tespitler yapmaya çalıstık. Bu tespitlerimizin ilki Kars yöresindeki hikâyecilik gelenegi ve halk hikâyelerinin konularının ve kaynaklarının neler oldugu hakkında özetle bir fikir sahibi olmak ve Hacı Murat Utar'ın halk anlatılarındaki yerini tespit etmektir. Bu cümleden hareketle bu manada önbilgileri olusturarak gelenegin daha anlasılır olmasını saglamak amacını gerçeklestirmek istedik. Anlatıların arastırma konusu kapsamında derlenen anlatı metinleri, baglam (=context) özellikleri hesaba katılarak, Edebiyat ve Halk biliminin metotlarının yardımıyla tahlil edilmeye çalısılmıstır. Bu tahliller Metin (halk hikayesi), Anlatıcı (hikayeci),Anlatıların Dinleyici çevresi baslıkları altında yapılmıstır. Birinci bölüm Hacı Murat Utar'ın hayatını anlatırken Anlatıcımızın basından geçen önemli olaylar, tarihler, anlatı repertuvarını olusturmaya basladıgı zamanlar ve bugünkü durum verilmistir. Ayrıca zaman zaman anlatıcımızın beyanatlarına yer verilmis ve bu beyanat çerçevesinde anlatı geçmisi ve sanatçı kisiligi yansıtılmaya çalısılmıstır. kinci bölümde, Hacı Murat Utar`ın repertuvarındaki halk anlatılarının mahiyeti, tesekkülü hakkında bilgi verdikten sonra, anlatılarındaki anlatım problemlerini ele almaya çalıstık. Bu cümleden olarak, önce anlatıların motif halkaları ve olay örgüsü daha sonra da sırasıyla tema-konu, zaman, mekân, sahıs kadrosu, bakıs açısı ve anlatıcısı ile anlatım tarzları gibi meseleler degerlendirilmistir. Anlatıların dil ve anlatım özellikleri hakkında, genel bir bilgi verdikten sonra, anlatılardaki kahramanların isimleri ve bunu müteakip sırasıyla benzetmeler, ses taklidi kelimeler, deyimler ve mizah alt baslıklarıyla anlatıların dil ve anlatım özellikleri incelenmistir. ?Kaynakça? da çalısmanın hazırlanması sırasında, yararlandıgım kaynaklar alfabetik bir düzene baglı kalınarak, verilmis ve bu eserlerden yapmıs oldugumuz alıntılar, çalısmamızın içinde belirtilmistir. 130 Anlatıların anlatı metinleri, anlatıcının anlatmıs oldugu, yöresel agız tarzıyla verilmistir. Halk anlatılarında geçen anlamı bilinmeyen kelime ve ifadeler, degisik kullanılan kelimeler, ?Sözlük? kısmında açıklanmıstır. Bu Çalısmanın sona ermesinde bazılarının isimlerini yazdıgım, bazılarından ise maalesef bahsedemedigim Kars'ın Akyaka lçesi ve Büyük Aküzüm köyündeki dost ve arkadaslarıma, özellikle anlatıcımız Hacı Murat Utar'a tesekkür etmeyi zevkli bir vazife saymaktayım. Tezin hazırlanması sırasında öneri ve görüsleri ile danısmanlık yaparak beni yönlendiren sayın hocam Yrd.Doç.Dr.Hamiye DURAN ve yine degerli görüslerinden faydalandıgım Prof.Dr.M.Öcal OGUZ'a tesekkürü bir borç bilirim.
Özet (Çeviri)
Lots of studies have been carried out about Turkish Public Narratives till today. In borders of `an alive performance? if we look in the neighbourhood of Kars where we carried out our study, we could see that oral cultural tradition is still going on with rich opportunities. If this neighbourhood is investigated, except the Public Narratives of Hacı Murat Utar from Kars whom we tackled, it is understood that one personal study is not enough to cover the whole area of study. In this neighbourhood, we believe that our study would be more beneficial if Public Narratives contain an explainable present tense which is examinable and parallel with performance theory (an alive performance). Through the end of the work, we try to determine the place of Hacı Murat Utar?s Public Narratives in Turkish Folklore by our own researches in borders of `an alive performance?, by giving information from different resources, by taking into consideration the traditions of the neighbourhood and narration, by considering narrator, audience and the text. In the first part of our study, after giving short information about the geographical and historical place of the neighbourhood of Kars, parts and audience of the narrations are presented via our observations and evaluations by giving general information about the narrations. In the second part, we try to abide by the compilation by giving Hacı Murat Utar?s life from his perspective. 132 In the third part, we try to deal with the problems of expression, after giving information about the nature and formation of Public Narratives in the repertoire of Hacı Murat Utar. In the forth part, compiled narratives are analyzed with the help of literary and folkloric methods reckoned with the contextual properties. First of all, pattern rings and episode then; theme, time, place, characters, point of view, narrator and narration techniques are evaluated in turns. In the fifth part, after giving general information about the lingual and expressive properties of the narratives, these lingual and expressive properties are investigated by ourselves with the names of the heroes, imitations, imitational words of sounds, idioms and humour subtitles in turns. In the sixth part, narrative texts of expressions are given with the local speech style of the narrator. Unknown words and expressions, words with different usages in these Public Narratives are explained in `Dictionary? part. In `Bibliography?, resources that we used are given in alphabetical order, and quotations that we take from these resources are pointed out in our study. I regard it is a pleasant duty to thank to people in `Kars-Akyaka? and in `Büyük Aküzüm Köyü? that I mentioned in this book or not, especially our narrator Hacı Murat Utar. I usually consulted to my counselor of thesis Yrd.Doç.Dr. Hamiye DURAN and Prof.Dr. M.Öcal OGUZ about the subjects and the plan of the study.