Multipl Sklerozlu bireylerde pilates eğitimi ile kombine tüm vücut vibrasyon uygulamasının denge ve mobiliteye etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of pilates training combined with whole body vibration on balance and mobility in individuals with Multiple Sclerosis
- Tez No: 937414
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma Multipl Skleroz (MS)'lu bireylerde Pilates eğitimi ile kombine uygulanan tüm vücut vibrasyon (TVV) uygulamasının denge ve mobilite üzerine etkilerinin incelenmesi amacı ile planlandı. Çalışmaya EDSS (Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği) skoru 0-5 arasında olan 28 MS'li birey dahil edildi. Bireyler randomize olarak, Pilates eğitimine ek TVV'nin uygulandığı Pilates-TVV grubu (n=14, EDSS: 1.780.89) ve sadece Pilates eğitiminin verildiği Pilates grubu (n=14, EDSS: 2.171.17) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Pilates-TVV ve Pilates gruplarına 6 hafta boyunca haftada 2 kez uygulama yapıldı. Denge; Biodex-BioSwayTM Portatif Denge Sistemi ile, denge ile ilişkili günlük yaşam aktivitelerindeki güven hissi; Aktiviteye Spesifik Denge Güvenlik Ölçeği (ABC) ile, core kas enduransı; lateral köprü testi, modifiye Biering-Sorensen testi, gövde fleksiyon testi ve prone bridge testi ile, core kas gücü; sit-ups ve modifiye push-ups testleri ile, alt ekstremite fonksiyonel kas gücü; Beş Kez Otur Kalk Testi ile, fonksiyonel mobilite; Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) ile, yürüme ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi; Altı Dakika Yürüme Testi (6-DYT) ile, üst ekstremite performansı; Dokuz Delikli Peg Testi (9-HPT) ile, yorgunluk; Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ve Yorgunluk Etki Ölçeği (YEÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of Pilates training combined with whole-body vibration (WBV) on balance and mobility in individuals with Multiple Sclerosis (MS). The study included 28 MS patients with EDSS (Expanded Disability Status Scale) score between 0-5. The patients were randomly divided into two groups as the Pilates-WBV group (n=14, EDSS mean: 1.780.89) and the Pilates group (n=14, EDSS mean: 2.171.17). The groups received Pilates-WBV or Pilates training twice a week for 6 weeks. Balance; with the Biodex-BioSwayTM Portable Balance System, balance confidence in daily living activities; with the Activities-specific Balance Confidence Scale (ABC), core muscle endurance; with the lateral bridge test, modified Biering-Sorensen test, trunk flexion test and prone bridge test, core muscle strength; with sit-ups and modified push-ups tests, lower extremity functional muscle strength; with the Five Times Sit-to-Stand Test, functional mobility; with the Timed Up and Go Test (TUG), walking performance and functional exercise capacity; with the Six-Minute Walk Test (6-MWT), upper extremity performance; with the Nine-Hole Peg Test (9-HPT), fatigue; with the Fatigue Severity Scale (FSS) and the Fatigue Impact Scale (FIS) were assessed.