Multipl skleroz hastalarında aerobik eğitimle kombine pilates eğitiminin biyokimyasal faktörler, fiziksel performans, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Effect of combined aerobic and pilates training on biochemical factors, physical performance, fatigue and quality of life in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 474818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmamız, Multipl Skleroz (MS) hastalarında aerobik eğitimle kombine Pilates eğitiminin serum Sitokin Sinyal Baskılayıcı-1 (SOCS-1), SOCS-3 ve Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF) üzerine etkisi başta olmak üzere, fiziksel performans, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza EDSS skoru 5'in altında olan 36 MS hastası ve sadece biyokimyasal analizlere dahil edilmek üzere 18 sağlıklı birey dahil edildi. Hastalar randomize olarak, MS-egzersiz [n:18, EDSS ortanca (IQR):1(0.87-2.12)] ve MS-kontrol grubu [n:18, EDSS ortanca (IQR):1(1-2)] olarak 2 gruba ayrıldı. MS-egzersiz grubundaki bireylere haftada 3 gün 8 hafta boyunca orta şiddetli aerobik ve Pilates eğitiminden oluşan kombine eğitim verildi. MS-kontrol grubuna ise haftada 3 gün 8 hafta boyunca gevşeme egzersizlerinden oluşan bir ev programı verildi. Biyokimyasal analizlerde ticari sandviç“Enzyme-Linked İmmunosorbent Assay”(ELISA) kiti kullanıldı. Kas kuvveti; el dinamometresi ile,“core”endurans; lateral köprü testi,“Modifiye Biering-Sorensen”testi, gövde fleksiyon testi,“prone bridge”testi ile,“core”güç;“sit ups”ve“push-ups”testleri ile, denge; Biodex-BioSway™ Portatif Denge Sistemi ile, günlük yaşamda denge gerektiren aktivitelerdeki güven düzeyi; Aktiviteye Spesifik Denge Güvenlik Ölçeği (ABC) ile, foksiyonel mobilite; Süreli Kalk Yürü testi (TUG) ile, fonksiyonel egzersiz kapasitesi; 6 dakikalık yürüme testi (6-DYT) ile, yorgunluk; Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS) ve Yorgunluk Etki Ölçeği (FIS) ile, yaşam kalitesi; Multipl Skleroz Yaşam Kalitesi Anketi (MSQOL-54) ile değerlendirildi. Kombine eğitim sonucunda, MS-egzersiz grubunun serum SOCS-1 ve SOCS-3 düzeylerinde anlamlı değişim görülmezken (p>0.05); serum BDNF düzeyi, kas kuvveti,“core”stabilite, denge, mobilite, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, yorgunluk ve yaşam kalitesinde anlamlı gelişme olduğu görüldü (p0.05). Sonuç olarak, MS hastalarında haftada 3 gün 8 haftalık aerobik eğitimle kombine Pilates eğitiminin serum SOCS-1 ve SOCS-3 düzeylerine belirgin etkisinin olmadığı, fakat serum BDNF düzeyinde anlamlı artış sağladığı sonucuna varıldı. Çalışmamızın diğer bir sonucu olarak, kombine egzersiz eğitimin MS hastalarının fiziksel performans, yorgunluk ve yaşam kalitesini geliştirmede etkili olduğudur Buradan yola çıkarak, çalışmamızda kullandığımız kombine eğitimin frekans ve şiddetinin, çalışmamızla benzer sonuçlara ulaşmak isteyen fizyoterapistlere yol gösterici olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of combined exercise training consisting of aerobic and Pilates training in patients with Multiple Sclerosis (MS) primarily on Suppressor of Cytokine Signalling-1 (SOCS-1), SOCS-3, Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF), and secondary on physical performance, fatigue, and quality of life. The study included 36 MS patients with EDSS score below 5 and 18 healthy subjects. The healthy individuals were evaluated only once for biochemical analysis. The patients were randomly divided into 2 groups as MS-exercise [n:18, EDSS median (IQR):1 (0.87-2.12)] and MS-control groups [n:18, EDSS median (IQR):1 (1-2)]. While MS-exercise group was given combined training consisting of moderate-intesity aerobic and Pilates training 3 days per week for 8 weeks, MS-control group was given a home exercise program consisting of relaxation exercises. For biochemical analysis, commercial sandwich“Enzyme-Linked Immunosorbent Assay”(ELISA) kit was used. Muscle strength; with a hand dynamometer, ''core'' endurance; with trunk flexion test, modified ''Biering-Sorensen'' test, ''prone bridge'' test and right and left lateral bridge test, ''core'' power; with ''sit-ups'' test and modified ''push-ups'' test, Balance; with Biodex-BioSway™ Portable Balance System, confidence in activities requiring balance in daily life; with Activity Specific Balance Confidence Scale (ABC), functional mobility; with Timed“Up and Go”test (TUG), fatigue; with Fatigue Severity Scale (FSS) and the Fatigue Impact Scale (FIS), the quality of life; with Multiple Sclerosis Quality of Life Questionnaire(MSQOL-54) were assesed.