Continuity and change in U.S. foreign policy towards China: Obama and Trump administrations
ABD'nin Çine yönelik dış politikasında süreklilik ve değişim: Obama ve Trump yönetimleri
  1. Tez No: 835564
  2. Yazar: KÜBRA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tez Obama ve Trump yönetimleri döneminde Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin'e yönelik dış politikasını incelemeyi amaçlamaktadır. Askeri ve ekonomik olarak yükselen Çin, mevcut küresel düzeni tehdit etme potansiyeline sahiptir. Çin'in Asya Pasifik'teki artan iddialılığı, Amerikan hegemonyasına ve mevcut bölgesel statükoya meydan okuma potansiyeline sahip olması nedeniyle ABD'de endişelere yol açmıştır. Bu doğrultuda, ABD konumunu korumak için önlemler almıştır. Sonuç olarak, her ABD başkanı Çin ile başa çıkmak için zaman içinde farklı politikalar benimsemiştir. Bu tez Obama ve Trump yönetimlerinin siyasi, ekonomik ve askeri konularda Çin'e yönelik politikalarını incelemekte ve karşılaştırmaktadır. Buna ek olarak, tez temel olarak iki başkanın Çin'e yönelik politikalarında seleflerine kıyasla bir süreklilik ya da değişiklik olup olmadığına cevap aramaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the United States' foreign policy towards China during the Obama and Trump administrations. As China is rising militarily and economically, she has the potential to threaten the current global order. The increasing Chinese assertiveness in the Asia Pacific has raised concerns in the United States since it has the potential to challenge American hegemony and the current regional status quo. Accordingly, the US took measures to uphold its position. Consequently, every US president adopted different policies over time to deal with China. The dissertation examines and compares the Obama and Trump administration's policies toward China regarding political, economic, and military affairs. In addition, the thesis mainly seeks to answer whether there is a continuity or change in the two presidents' policies toward China compared to their predecessors.