Türk Edebiyatı dergisinin (1990-1998) sistematik tahlili
Systematic analysis of The Turki̇sh Literature magazine (1990-1998)
- Tez No: 835569
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 691
Özet
Türk edebiyatının gelişiminde hikâyeler, romanlar etkili olduğu kadar dergiler de etkili olmuştur. Dergiler toplumların yaşayışına, tarihine, kültürüne tanıklık eden hatta bu kavramlara yön veren önemli edebi kaynaklardır. Türk Edebiyatı dergisi 1972 yılında ilk sayısını yayımlamış, 1975 yılına kadar yayım hayatına devam etmiş ancak iki yıllık bir ara vermiştir. 1977'de tekrar yayımlanan dergi günümüze kadar yayım hayatını sürdürmüştür. Türk Edebiyatı dergisi Ahmet Kabaklı tarafından yayımlanmıştır. Günümüzde adını duyurmuş birçok şair, romancı, fikir ve bilim adamına Türk Edebiyatı dergisi rehberlik etmiş, onların seslerini duyurmuş ve onları geniş kesimlere tanıtmıştır. Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli isimleri yer almıştır. Bizler de bu çalışmamızda Türk Edebiyatı dergisinin 1990-1998 yılları arasında yayımlanan sayılarının sistematik tahlilini yapmış bulunmaktayız. Tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk Edebiyatı dergisinin tarihsel gelişimi ve şekilsel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde dergilerin sistematik tahlilleri yapılmıştır. Amacımız 1990-1998 yılları arasında yayımlanan dergilerde yer alan metinler aracılığıyla toplumun kültürel, edebi hayatını ortaya koyup edebiyat tarihine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In the development of Turkish literature, as much as stories and novels, magazines have also been influential. Magazines are important literary sources that witness the life, history and culture of societies and even direct these concepts. Turkish Literature magazine published its first issue in 1972, continued its publication life until 1975, but took a two-year hiatus. The magazine, which was published again in 1977, has continued its publication life until today. Published by Ahmet Kabakli, a journal of Turkish Literature. Turkish Literature magazine has guided many well-known poets, novelists, intellectuals and scientists, made their voices heard and introduced them to a wide audience. Among its members are Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtas, Prof. Dr. Necmettin Hacieminoglu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoglu, Prof. Dr. Valuable names of our country such as Sabahattin Zaim took part. In this study, we will make a systematic analysis of the issues of Turkish Literature magazine published between 1990-1998. Our aim is to reveal the cultural and literary life of the society and contribute to the history of literature through the texts in the magazines published between 1990-1998.