İstanbul Arkeoloji Müzeleri Yenikapı, Sirkeci, Vezneciler Metro-Marmaray kazılarında bulunan Geç Antik dönem takı ve aksesuarlar
Late Antique jewelry and personal ornaments found at the excavations of the Istanbul Archaeological Museums at Yenikapı, Sirkeci and Vezneciler
- Tez No: 835570
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KOÇEL ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu tezde İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından 2004-2015 yılları arasında Marmaray ve Metro projeleri kapsamında yapılmış, antik Theodosius Limanı sınırları içinde kalan günümüz Yenikapı; bir bölümü Prosphorion limanı sınırları içinde kalan günümüz Sirkeci ile Vezneciler kazılarında bulunan Geç Antik Dönem'e (4-7. yüzyıllar) tarihlenen takı ve aksesuarlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda her üç kazıdan ele geçen ilgili döneme ait altın ve bronz fibulalar, yarı değerli taşların da kullanıldığı altın, bronz, gümüş, yüzükler, altın ve değerli-yarı değerli taşlardan kolyeler, sarkaç ve amulet ile bronzdan bilezikler, altın ve pirinçten(?) küpeler ve bronz, gümüş-bronz ve gümüş-kemik kompozit iğneler, kontekstleri başta olmak üzere benzer örnekleriyle değerlendirilerek tarihlendirilmiş ve ait olduğu kültür, üretildiği atölye ya da yeterli veri sağlanmışsa coğrafi dağılımı, kullanmış olabilecek kişiler ve kullanım ya da üretim amaçları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to evaluate Late Antique jewelry and ornaments found during the Metro-Marmaray excavations at Yenikapi, Sirkeci, and Vezneciler districts of Istanbul conducted by the Istanbul Archaeological Museums in 2004-2015. Among the artifacts recovered in the excavations were gold and bronze fibulae; gold rings set with precious and semi-precious stones; silver, bronze, and iron finger rings; necklaces, pendants, and amulets of gold and semi-precious stones; bronze bracelets, gold and brass (?) earrings, as well as hairpins of bronze and composite materials such as silver-bronze and silver-bone. The objects studied were dated based on their stratigraphic contexts and by comparing them with similar published contemporaneous examples. Attempts were also made to assess their cultural affiliations, the workshops in which they were likely produced, and, where sufficient data was available, their geographical distributions, their use, purpose of production, and the persons who may have owned them.