The effect of exposed diet type on mondo family transcription factors in sprague dawley rat liver
Maruz kalan diyet tipinin sprague dawley sıçan karaciğerinde mondo ailesi transkripsiyon faktörleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 835568
  2. Yazar: MUSTAPHA ABOU RACHED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GEMİCİ BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yüksek kalori alımına bağlı olarak gelişen aşırı kilo alımı ve ilişkili hastalıklar günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biridir. Yüksek kalori alımı genellikle yüksek karbohidrat içerikli beslenme sebebiyle olmaktadır. Ketojenik diyetlerde olduğu gibi yüksek yağ içerikli diyetler günümüzde populerliğini korumaktadır. Tüketilen diyetlerin karbonhidrat ve yağdan zengin olması diyetlerin obezite ve insülin direncini tetiklediği bilinmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar uygun miktarda alınan karbohidratın uzun ömür için gerekli olduğunu ancak aşırı karbonhidrat kıstlaması veya fazladan karbohidrat alımının (özellikle şeker) ise metabolik hastalıkların önünü açtığı, bunu da metabolizma ile ilişkili gen ekspresyonlarını değiştirerek yaptığı bilinmektedir. Bu sebeple maruz kalınan diyete göre metabolizma ile ilişkili genlerin modifikasyonundan sorumlu transkripsiyon faktörlerinde meydana gelen değişimi bilmek önemlidir. Maruz kalınan diyete göre, metabolizma ile direk ilişkili olduğu bilinen hepatik transkripsiyon faktörlerinden MONDO A ve CHREBP'in değişimini ortaya koymayı planladığımız çalışmamızda, Sprague Dawley sıçanlar maternal ve maturasyon dönemlerinde, standart, yüksek yağlı ve yüksek karbohidratlı diyetler ile beslenmişlerdir. Sonrasında hayvanların karaciğerleri H&E boyaması ile morfolojik olarak değerlendirilmiş, karaciğer yağlanması, biyokimyasal olarak tayin edilmiş, MONDOA ve CHREBP transkripsiyon faktörlerinin ekspresyon seviyeleri immunfloresan boyama ile belirlenmiştir. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre, yüksek karbohidratlı beslenme ve yüksek yağlı beslenmenin her ikisi de standart beslenmeye göre karaciğere daha fazla yağlanmaya ve MONDO A ve CHREPB ekpresyon seviyelerinde artışa sebep olmuştur. Anahtar kelimeler; HFD, HCD, MONDO A, CHREBP (MONDO B)
Özet (Çeviri)
Excessive weight gain and related diseases due to high-calorie intake are one of the most important health problems of today. High-calorie intake is usually due to a high carbohydrate diet. As with ketogenic diets, high-fat diets remain popular today. It is known that consumed diets which are rich in carbohydrates and fats trigger obesity and insulin resistance. In recent years, it is known that carbohydrates taken in appropriate amounts are necessary for longevity, but excessive carbohydrate restriction or excess carbohydrate intake (especially sugar) paves the way for metabolic diseases, and this is done by changing gene expressions related to metabolism. For this reason, it is important to know the change in transcription factors responsible for the modification of metabolism-related genes according to the diet. In our study, we planned to reveal the change of MONDO A and CHREBP, transcription factors which are known to directly modulate the metabolism, according to the exposed diet, Sprague Dawley rats were fed with standard, high-fat and high-carbohydrate diets during maternal and maturation periods. Afterwards, liver morphology was assessed by H&E staining, the fat accumulation of the livers was determined biochemically, and the expression levels of the transcription factors MONDO A and CHREBP were determined by immunofluorescence staining. According to the results obtained from our study, both the high-carbohydrate diet and high-fat diet caused more lipid accumulation in the liver and increased expression levels of MONDO A and CHREPB transcription factors compared to the standard diet. Keywords; HFD, HCD, MONDO A, CHREBP (MONDO B)