Plasenta akreata spektrumu nedeni ile 34-37. gebelik haftalarında elektif sezaryen planlanan gebelere geç preterm dönemde yapılan kortikosteroidin neonatal sonuçlarının incelenmesi
Examination of neonatal outcomes of corticosteroid administration in the late preterm period for elective cesarean section planned pregnancies at 34-37 weeks of gestation due to placenta accreta spectrum
- Tez No: 835571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ÖZGE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, plasental bir patoloji nedeni ile geç preterm dönemde (340/7-366/7 hafta) doğumu gerçekleştirilen Plasenta akreata spektrumu (PAS) tanılı gebelere uygulanan kortikosteroidin yenidoğan sonuçları üzerine etkisini incelemektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamızda 1 Ocak 2015- 1 Ağustos 2023 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran, doğumu kliniğimizce gerçekleştirilen Plasenta akreata spektrumu tanılı hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya gestasyonel yaşı son adet tarihine ve/veya ilk trimester ultrasonuna göre 34 hafta ve üzeri canlı tekil gebeliği olan, sezaryen operasyonu 340/7-366/7 gebelik haftaları arasında gerçekleştirilen hastalar dahil edildi. Belirtilen tarihlerde Plasenta akreata sepktrumu tanısı ile sezaryen yapılan 527 hastadan 340/7-366/7 hafta arası elektif sezaryen yapılan ve neonatal bilgilerine ulaşılabilen 228 hasta çalışmaya alındı. 112 hastaya 340/7-366/7 gebelik haftalarında sezaryen öncesinde kortikosteroid uygulanmış, 116'sına ise kortikosteroid yapılmamıştı. Hastalara kortikosteroid yapıldı ise yapılma haftası, yenidoğanın doğum ağırlığı ve APGAR skoru, yenidoğanda doğum sonrası 'Respiratuar Distres Sendromu (RDS)' veya 'Yenidoğanın Geçici Taşipnesi- Transient Tachypnea of The Newborn (TTN)' gelişimi, yenidoğan yoğun bakım veya ventilasyon ihtiyacı kortikosteroid yapılan ve yapılmayan grupta karşılaştırıldı. BULGULAR: Kortikosteroid yapılan grubun %58.9'una (66 hasta) 340/7-346/7gebelik haftalarında, %41.1'ine (46 hasta) 350/7-356/7gebelik haftalarında; kortikosteroid yapılmayan grupta ise 42 gebeye (%36.2) 340/7-346/7haftada, 74 gebeye ise (%63.8) 360/7-366/7haftada sezaryen yapılmıştı. İki grup arasında sezaryen haftaları açısından fark anlamlı bulundu. (p: 0.001) Gruplar arasında Yenidoğanın geçici taşipnesi, RDS, yoğun bakım ihtiyacı ve ventilasyon ihtiyacı açısından istatistiksel anlamlı fark bulunmadı (p: 0.909, p: >0.999, p: >0.999, p: 0.789). Kortikosteroid yapılan gebelerin (112 hasta) %65.2'sine 34.haftada, %25.9'una 35.haftada, %8.93'üne ise 36.haftada kortikosteroid yapılmıştı. Kortikosteroid yapılma haftası ile sezaryen haftası arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p:
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The purpose of our study is to examine the effect of corticosteroid administration to pregnant women diagnosed with Placenta Accreta Spectrum (PAS) who gave birth in the late preterm period (34/0-36/6 weeks) due to placental pathology on neonatal outcomes. MATERIALS and METHODS: In our study, patients diagnosed with Placenta Accreta Spectrum (PAS) who applied to the Women's Health and Obstetrics Clinic at Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Health Application and Research Center between January 1, 2015, and August 1, 2023, and whose deliveries were performed at our clinic were retrospectively examined. The study included patients with a singleton pregnancy of 34 weeks or more according to gestational age calculated from the last menstrual period and/or first-trimester ultrasound, who underwent a cesarean section between 34/0-36/6 weeks of pregnancy. Out of 527 patients who were diagnosed with Placenta accreata spectrum and underwent a cesarean section during the specified dates, 228 patients who underwent elective cesarean section between 34/0-36/6 weeks and whose neonatal information was available were included in the study. Corticosteroids were administered to 112 patients before cesarean section at 34/0-36/6 weeks of pregnancy, while 116 patients did not receive corticosteroids. In patients who received corticosteroids, the week of administration, birth weight, and APGAR score of the neonate, the development of 'Respiratory Distress Syndrome (RDS)' or 'Transient Tachypnea of The Newborn (TTN)' after birth, and the need for neonatal intensive care or ventilation were compared between the corticosteroid-administered and non-administered groups. RESULTS: Of the group that received corticosteroids, 58.9% (66 patients) received corticosteroids at 34/0-34/6 weeks of pregnancy, and 41.1% (46 patients) at 35/0-35/6 weeks of pregnancy. In the group that did not receive corticosteroids, 36.2% of patients (42) had cesarean sections at 34/0-34/6 weeks, and 63.8% (74 patients) at 36/0-36/6 weeks of pregnancy. There was a statistically significant difference between the two groups in terms of the weeks of cesarean section (p: 0.001). There was no statistically significant difference between the groups in terms of transient tachypnea of the newborn, respiratory distress syndrome (RDS), the need for neonatal intensive care, and the need for ventilation (p: 0.909, p: >0.999, p: >0.999, p: 0.789). Of the pregnant women who received corticosteroids (112 patients), 65.2% received corticosteroids at 34 weeks, 25.9% at 35 weeks, and 8.93% at 36 weeks of pregnancy. The relationship between the week of corticosteroid administration and the week of cesarean section was statistically significant (p: