Mithatcan Öcal'ın 'Maschınenangst II' adlı orkestra eserinin form, orkestrasyon ve bestecilik tekniği perspektiflerinden analizi ile yaylılar orkestrası için 'Brancusi'
Analysis of Mithatcan Öcal's orchestral work 'Maschinenangst II' from the perspectives of form, orchestration and compositional technique and 'Brancusi' for string orschestra
- Tez No: 835573
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN MANAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma, Mithatcan Öcal'ın orkestra için bestelediği“Maschinenangst II”adlı yapıtını konu almaktadır. Yapıtın detaylı analizi öncesinde, Öcal'ın bestecilik kariyeri, bestecilik üslubunun zaman içinde sergilediği değişimler, birbiriyle bağlantılı yapıtları, yapıtları arasında birleştirici görev üstlenen ortak konular, besteciliğinin dönüşüm sürecinde ve şu anki bestecilik anlayışı özelinde etkilendiği besteciler,“Maschinenangst II”özelinde paralellik kurduğu besteciler, kendi yapıtlarına yaptığı göndermeler gibi konulara değinilmiştir.“Maschinenangst II”nin analizi kapsamında eserin formu incelenmiş, çalgılama ve orkestrasyon teknikleri (doku karşıtlıkları, tını formasyonları, çalgı gruplarının ilişkileri, çalım teknikleri) ile bestecilik tekniklerine yönelik kapsamlı bir analiz sunulmuştur. Analiz bölümünde, geleneksel müziklerden ve çağdaş bestecilerin yapıtlarından izler taşıyan kesitlere ilişkin açıklamalar da sunulmuştur. Bu eser metni ile birlikte, yazarın yaylılar orkestrası için Brancusi adlı eseri de yüksek lisans diploma çalışması olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Mithatcan Öcal's Maschinenangst II composed for orchestra. Prior to a detailed analysis of the work, Öcal's compositional career, the changes in his compositional style over time, the interconnections of his works, some common themes and motives acting as a unifier between his works, the composers he has been influenced by in his formation and in his current compositional thought, the composers influencing“Maschinenangst II”, and his self-references to his own works have been examined. Within the scope of the analysis of“Maschinenangst II”, the form of the work is analyzed, and a comprehensive analysis of the instrumentation and orchestration techniques (textural contrasts, timbral formations, relationships of the instrumental groups, performance techniques) and compositional techniques is presented. The analysis chapter also includes subchapters offering accounts of influences from traditional musics and from certain works of contemporary composers. Alongside with this analytical study, the author's“Brancusi”for string orchestra is also presented as a master's diploma work.