Sınır kenti Van'da İranlı kadınlarla birlikte güzellik algısının değişimi
The changing of perceptions of beauty with women from İran in the border province of Van
- Tez No: 835595
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN KOVANLIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışması temel olarak kadın bedenine dair oluşturulan güzellik algısının, toplumsal ve kültürel etkileşimler sonucunda nasıl değişikliklere uğradığını konu almaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin İran'a sınır komşusu olan Van'da, İranlı kadınların varlığının yerli halkın güzellik algısında nasıl bir değişim yarattığı araştırılmıştır. Bu bağlamda, beden, güzellik ve kültür ilişkisi toplumsal cinsiyet perspektifinden ele alınarak tartışılmıştır. Araştırma kapsamında her iki gruptan kadınlar ve Van'daki kuaförlerle derinlemesine görüşmeler yapılmış, kuaför salonlarında etnografik gözlem ve sohbetler gerçekleştirilmiştir. İki farklı kültürden gelen kadınların kentteki etkileşimi kuaförlerin de söylemleri dikkate alınarak incelenmiş olup, bu etkileşimin kadınların günlük hayatlarında beden temsillerine nasıl yansıdığının ortaya koyulması amaçlanmıştır.Bedenin sosyo-kültürel inşasını ortaya koyabilmek için Bourdieu ve Turner'ın bedene dair yaklaşımları tartışılmaktadır. Ayrıca Bourdieu'nün 'bedenleşen habitus' kavramı kullanılarak, kent merkezinde temasa geçen İranlı ve yerli kadınların karşılaşmaları aracılığıyla beden temsillerinde kültürün etkisi ve buna bağlı olarak bu durumun kadınların beden temsillerinde ve güzellik algılarında nasıl bir değişime yol açtığı araştırmanın ana problemi olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly deals with how the perception of beauty created about the female body has undergone changes as a result of social and cultural interactions. In this study, it was investigated how the presence of Iranian women in Van, Turkey's border neighbour to Iran, created a change in the beauty perception of the local people. In this context, the relationship between body, beauty and culture is discussed from the gender perspective. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with women from both groups and the hairdressers in Van, and ethnographic observations and conversations were carried out in hair salons. The interaction of women from two different cultures in the city was examined by taking into account the discourses of hairdressers and it was aimed to reveal how this interaction is reflected in the body representations of women in their daily lives. In order to reveal the socio-cultural construction of the body, Bourdieu and Turner's approaches regarding the body are discussed. Besides, by using Bourdieu's concept of 'habitus embodied', the effect of culture on body representations through the encounters of Iranian and local women who came into contact in the city center and, accordingly, how this situation causes a change in women's body representations and perceptions of beauty was discussed as the main problem of the research.