Sümer astrolojisinin tezhip sanatıyla yorumlanması
Interpretation of Sumerian astrology with the art of illumination
- Tez No: 835597
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsanın içinde bulunduğu evreni, anlama ve anlamlandırma çabalarından biri olan gökyüzü cisimleri, ilkçağ toplumlarının inanç sistemi geliştirmelerinde ve varoluşu bu şekilde anlamlandırmalarında araç olmuştur. Aynı zamanda bu inanç sistemi, o dönem insanlarının toplumsal faaliyetlerinin her alanına nüfuz etmiştir. İnsanlık tarihinde yerleşik düzene geçildikten sonra oluşan kent fenomeni ve bunun getirisi olan hiyerarşik toplum anlayışı ilk olarak Mezopotamya bölgesinde kendisini göstermiştir. Bazı araştırmacılara göre bu bölgeye Orta Asya'dan geldiği düşünülen Sümerler'in uygarlığa katkıları ile bölge gelişmiştir. Sümerler'in inanç sisteminde yer alan tanrılar, gökyüzündeki cisimlerle özdeşleştirilmiş ve insana benzer özellikler göstermişlerdir. Gökyüzünde bulunan gezegenlerin ve yıldızların konumu tanrılardan gelen mesajlar olarak düşünülmüştür ve buna göre bu mesajlar yeryüzünde gerçekleşecek olan olayların şekillenmesinde, birer işaret olarak yorumlanmış ve geleceğe dair astrolojik kehanetlerde bulunulmuştur. Sümer sanatı, inanç sistemi etrafında şekillenmiştir. Mimari, heykel, rölyef, ve silindir mühürler genellikle Sümer inanç sisteminin tezahürü olarak sanat eserlerine yansımıştır. Sümer tanrılar meclisinde kaderleri belirleyen yedi tanrıdan biri olan, Ay tanrısı Nanna (Sin), tezhip sanatında kullanılan motifler ile ilişkilendirilerek bir eser meydana getirilmiştir
Özet (Çeviri)
Humans' efforts to understand and interpret the universe they are a part of, including celestial objects, have served as a means for ancient societies to develop belief systems and make sense of their existence. At the same time, this belief system permeated every aspect of the social activities of people in that period. After the transition to settled civilizations in human history, the phenomenon of urbanization and resulted the hierarchical society understanding, first manifested itself in the Mesopotamia region. According to some researchers, the region developed with the contributions to civilization of Sumerians , who are thought to have come from Central Asia. In the belief system of the Sumerians, gods were identified with celestial objects and displayed human-like characteristics. The positions of planets and stars in the sky were considered messages from the gods. These messages were interpreted as signs shaping events on Earth, and astrological predictions about the future were made accordingly. Sumerian art was shaped around their belief system. Architecture, sculpture, reliefs, and cylinder seals often reflected manifestations of the Sumerian belief system. This work is created in association with one of the seven gods who determine destinies in the Sumerian pantheon, the moon god Nana (Sin) who is related to motifs used in the art of illumination (tezhip