Sümer Holding A.Ş. üretim birimlerinin özelleştirilmesi
A Privatization study of 'Sümer Holding A.Ş.' manufacturing plants
  1. Tez No: 34604
  2. Yazar: RAHMİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OKKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Serbest Pazar Ekonomisinin Devlet Politikası haline geldiği son on yılda bu politika doğrultusunda üretimle ilgili KİT'lerin özelleştirilmesi çalışmalarına hız verilmiştir. Bu kapsamda 1987 yılında özelleştirilmesine karar verilen Sümer Holding A.Ş.'nin üretim birimleriyle ilgili hiçbir gelişme olmamıştır. 6 yıldır üst üste büyük zararlar eden kuruluşun bir bütün olarak borsada veya blok halinde satışı mümkün gözükmemektedir. Üretim birimlerinin özelleştirilmesi; işletmelerin müstakil olarak, büyük bir kısmının blok halinde satışı, bir kısmının özel sektörden ortaklar bularak faaliyetlerini sürdürmesi ve verimsiz çalışan işletmelerin tasfiyesi yoluyla yapılabilir. Ancak satışı yapılacak işletmelerin çoğunun, üretim teknolojisi, üretim konusu, satış kanalları, mali yapı ve istihdam gibi konularda yeniden yapılanmaya ihtiyacı vardır. Bir kısım işletmelerin üzerlerinde bulundukları arazinin çok değerli olmasından dolayı başka yerlere taşınarak, kıymetli arazisinin ayrıca satışı uygun bir yöntem olacaktır. İşletmelerin hepsinin aynı anda satışa çıkanlması mümkün olamayacağı için, bir kısmı satılırken diğerleri özelleştirmeye hazırlanır, işletmelerin özelleştirilmesinde dikkate alınacak hedefler; uluslararası rekabet edebilir işletmeler yaratmak, mümkün olduğunca yeniden yapılanma işinde özel sektör imkanlarından faydalanmak, özelleştirilen işletmelerde açığa çıkacak işgücü sayısını minimize etmeye çalışmak ve işletmelerin satış değerlerini maksimum yapmaktır. Satılacak işletmelerin değerlendirilmesi pratikte çok kullanılan varlıkların ekspertiz değeri ve ileriki yıllara ait tahmin edilen nakitakışlarının bugüne indirgenmesi ile bulunan net nakit akışlarının bugünkü değeri yöntemiyle yapılmaktadır. Bilim Kodu : ENM 600 Anahtar Kelimeler : Sümer Holding A.Ş., Üretim Birimleri, Özelleştirme, Değerlendirme Sayfa Adedi : 254 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Osman OKKA
Özet (Çeviri)
In parallel to the adoptation of free market economy as a state policy in the last ten years endeavours to privatize the manufacturing SEE's have been accelerated. Even though Sümer Holding A.Ş. was decided to be privatized within this framework in 1987 yet there has been no progress in privatization of its manufacturing division. As the division has recorded loss since 6 years its sale as a whole unit to investors or in stock market seems unlikely. It may be possible to privatize, the manufacturing plants individually by block sales, some may continue to operate by the partnership of private sector investors, unviable units can be liquidated. But the majority of the plants to be sold need restructuring in manufacturing technology, marketing, financial structure and employment policy. Some of the plants occupying very valuable lands need to be relocated in order to enable the separate sale of these sites. As the sale of the plants cannot be realized all at once while some are sold the rest can be prepared for privatization. The objectives aimed in this privatization plan are; promoting internationaly competetive businesses, using the private sector as far as possible to restructure the businesses, minimizing redundancies in the privatized businesses, maximizing sale values of the plants. In the valuation of one plant the most practiced methods of technical valuation of assets and discounted cash flow analysis has been applied. IllScience code : ENM 600 Key words : Sümer Holding A.Ş., Manufacturing division, Privatization, Valuation Page number : 254 Adviser : Prof. Dr. Osman OKKA IV