Doğu Roma İmparatoru Tıberıus Constantinus (574-582)
The Eastern Roman Emperor Tiberius Constantine (574-582)
  1. Tez No: 835602
  2. Yazar: METİN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN AZAR NASIRABADI, PROF. DR. BİRSEL KÜÇÜKSİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Doğu Roma İmparatoru Tiberius Constantinus, kısa süreli hükümdarlığına rağmen dikkate değer bir kişidir. Doğu Roma veya diğer tanımlama ile Bizans Tarihi içinde, İmparator Iustinianus'un 565 yılında ölümü ile İmparator Heraclius'un 610 yılında tahta çıkışı arasında geçen dönemde hüküm sürmüş imparatorlardan birisidir. 574-578 yılları arasında caesar olarak devlet yönetiminde yer almıştır. 578-582 yılları arasında ise augustus olarak tek başına imparatorluğu yönetmiştir. Onun hükümdarlığında, birçok önemli gelişme olmuştur. Toplum hayatından devlet yönetimine, ekonomik durumdan siyasi olaylara ve diplomatik diyaloglara kadar bunlar sıralanabilir. Ek olarak bütün bunlar, Doğu Roma İmparatorluğu Tarihi kadar Türk Tarihi, İran Tarihi, Avrupa Tarihi, bölgesel tarihçilik açısından da önemlidir. Ayrıca, onun yönetim anlayışı hem kendi dönemini hem de imparatorluğun sonraki dönemlerini etkilemiştir. İmparator II. Iustinus'tan tacı devralan Tiberius Constantinus'un ölümünden sonra İmparator Mauricius'un hükümdarlık dönemi başlamıştır. Bu çalışma, Doğu Roma İmparatoru Tiberius Constantinus'un hükümdarlık dönemini kapsamaktadır. Aynı zamanda biyografi çalışması olan bu tezde, Tiberius Constantinus'un hayatı ve hükümdarlık dönemi Doğu Roma Tarihi kaynaklarının yardımı ile incelenmiştir. İçeriğin oluşumunda, etimoloji, numismatik, hukuk gibi alanların yanı sıra, Roma Tarihi'nden de destek alınmıştır. Tez çalışmasının giriş kısmında, tezin amacı ve Doğu Roma Tarihi içerisinde tezin kapsamı açıklanmıştır. Ardından, yöntem ve kaynaklar belirtilmiştir. Kökeni, ailesi ve kariyeri, imparator olmadan önceki yaşamında yer almıştır. II. Iustinus'un hastalığı sonrasında tahta çıkma süreci ve sonrasında dahili konular, dış politika içerisinde Sâsânîler, Avarlar, Göktürkler ve Avrupa'daki Erken Ortaçağ krallıkları ile ilişkiler bu tezin ana bölümünde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite his short reign, The Eastern Roman Emperor Tiberius Constantine is an remarkable person. In the Eastern Roman or by other definition Byzantine History, he is one of the emperors who reigned between the the death of Emperor Justinian in 565 and the ascending to the throne of Emperor Heraclius in 610. He had the state administration as caesar between the years 574-578. He ruled the empire alone as augustus between the years 578-582. During his reign, there have been many important developments. It provides information about the internal mechanisms of the empire from social life to state administration, economic situation, political developments and diplomatic dialogues. All these are important in terms of Turkish History, Iranian History, European History, regional historiography as well as the History of the Eastern Roman Empire. Also, his form of administration influenced both his own period and the later periods of the empire. After the death of Tiberius Constantine who took the crown Emperor Iustinus II, the reign of Emperor Maurice started. This study contains the reign of the Eastern Roman Emperor Tiberius Constantine. At the same time, in this thesis that is biographical study, life and reign of Tiberius Constantine is investigated with the help of the Eastern Roman history sources. In the formation of content, support was also received from areas such as numismatics, law, as well as Roman history. In the introduction part of the thesis, the purpose of the thesis and the content of the thesis in Eastern Roman History are explained. Then, the method and resources are indicated. His origin, family and career took places in his life before becoming emperor. The process of ascension to the throne after the illness of Justin II., and then the internal issues, in foreign policy relations with Sasanians, Avars, Gokturks or Early Medieval kingdoms in Europe is researched in main part of this thesis.