The method of negation and prohibition in the poetry of 'Kaf Delf Al-Hadithi' is a semantic grammatic study
Halaf delf el-Haditi'nin şiirinde olumsuzlama ve yasak-lama yöntemi anlamsal bir gramer çalışmasıdır
- Tez No: 835607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH DERŞEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
(Halaf Delf el-Hadisi'nin şiirinde olumsuzlama ve yasaklama yöntemi anlamsal bir gramer çalışmasıdır) ile etiketlenen çalışma, olumsuzlama ve yasaklama araçlarını, türle-rini, amaçlarını ve anlamlarını şair Halaf el-Hadisi'nin kitaplarında yer alan ayetler aracılığıyla açıklamayı amaçlamaktadır. aşağıdakiler de dahil olmak üzere çalışmanın önemini gösteren sorular: Şair anlamsal gramer yönünden olumsuzlama ve olumsuzla-mayı kullanmayı başardı mı Hadis şiirinde olumsuzlama ve yasağın anlamı nedir Bu çalışmanın gramer ve anlamsal yönüyle araştırmacılar için önemli bir kaynak olması için iki farklı gramer ve anlamsal yöntemi bir araya getirme gibi önemli bir hedefe ulaşması için aynı zamanda bu tür çalışmaların olmaması nedeniyle çoğu gramer veya anlamsal bir yönü ele almış ve yöntemi benimsedik. Tanımlayıcı analiz Çalışmamızda şairin mısralarının analizi yoluyla, bu, olumsuzlama ve yasaklama yöntemlerini içeriyordu. Araştırma iki bölümden oluşuyordu, ilk bölüm şuydu: Gramer çalışması iki araştırmayı içeriyordu ve ilk araştırma üç talebi içeriyordu, ilk gereksinimde olumsuzlama dilini ve terminolojisini tanımladık, ikinci gereksinimde olumsuzlama tü-rlerinden bahsettik ve üçüncü gereksinimde olumsuzlamanın araçlarını gösterdik ve an-lamları ve ikinci araştırma üç talebi de içeriyordu, ilk gereksinimde engelleyici dili ve terminolojiyi tanımladık, içinde iki makale vardı, ilki olumsuzluk çağrışımı ve bağlam teorisi üzerineydi, ikincisi ise Hadis şiirinde olumsuzluk ve yasak çağrışımlarına başvu-rulardan bahsetti، Bundan sonra birkaç sonuç çıkardık, çalışmamızı bir sonuçla, en önemli kaynakların ve referansların bir listesiyle sonuçlandırdık. Araştırmacı birkaç sonuca ulaşmıştır ve bu sonuçlardan en önemlisi, araştırmacının şiirlerdeki olumsuzlama ve yasaklama yöntemlerinde birbirleri hakkında bazı mektuplar adına fark etmiş olmasıdır; (değil) konumunun ritmi (değil) tekrarlandı, bu da anlamsal eğilim ile ilgilidir. şairin amaçladığı belirli bir anlamı ve yöntemlerini ağır bastı.
Özet (Çeviri)
The study tagged with (the method of negation and prohibition in the poetry of Khalaf Delf al-Hadithi is a semantic grammatical study) seeks to explain the tools of negation and prohibition, their types, purposes and their meanings through the verses contained in the poet Khalaf al-Hadithi's books, and based on questions that show the importance of the study, including: Did the poet manage to employ negation and nega-tion from a semantic grammatical aspect What is the meaning of negation and prohibi-tion in Hadith poetry In order for this study to reach an important goal of combining two different grammatical and semantic methods, in order to be an important source for researchers in the grammatical and semantic aspect at the same time, due to the lack of this type of studies, most of them dealt with one aspect, either grammatical or se-mantic, and we adopted the method Descriptive analysis in our study, through the analysis of the poet's verses, which included the methods of negation and prohibition. The research included two chapters, the first chapter was: The grammatical study included two researches, and the first research included three demands, in the first re-quirement we defined negation language and terminology, in the second requirement we mentioned the types of negation, and in the third requirement we showed the tools of negation and their meanings, and the second research included three demands as well, in the first requirement we defined the prohibitive language and terminology, in the IT included two papers, the first one was on the connotation of negation and the theory of context, and the second one mentioned applications to the connotations of negation and prohibition in Hadith poetry، After that, we came up with several results, concluded Our study with a conclusion, A list of the most important sources and refer-ences. The researcher came to several results, and the most important of these results is that the researcher noticed behalf of some letters about each other in the methods of negation and prohibition in the poems; The Rhythm of (not) the position (not) was re-peated, which is related to the semantic trend that outweighed a certain meaning that the poet intended, and that the methods of.