Tarımsal ormancılık uygulamaları ve geliştirilmeleri üzerine bir araştırma: Bayburt ili örneği
A research on agroforestry practices and their development: The case of Bayburt province
  1. Tez No: 835644
  2. Yazar: REHA MAZLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVLET TOKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bayburt ili genelinde yapılan bu çalışmada, gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler ile sosyal, ekonomik ve demografik özellikler belirlenmiş, tarım, hayvancılık, ormancılık ve arıcılık hakkında veriler elde edilmiştir. Ayrıca bölgede uygulanan tarımsal ormancılık sistemleri de belirlenmiştir. Yapılan arazi çalışmalarında ise bölgede bulunan kavak ağaçlarının hacmi (128.077,91 m3), alanı (561,2 ha) ve depoladığı karbon miktarı (54.026,36 ton) hesaplanmıştır. Bu bilgiler ışığında tarımsal ormancılık uygulamalarını geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla tarımsal ormancılık senaryoları oluşturup ekonomik analizleri yapılmıştır. Altı adet senaryonun ekonomik analizler için Fayda Maliyet Oranı, İç Kârlılık Oranı ve Net Bugünkü Değer ölçütleri kullanılmıştır. Hesaplamalar sonucunda, net bugünkü değeri en yüksek (172.651TL) buğday + kavak + hayvancılık + arıcılık ve fayda maliyet oranı en yüksek (15,95) yonca + kavak + hayvancılık + arıcılık senaryoları olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı Bayburt ilinde geleneksel olarak yapılan tarımsal ormancılık faaliyetlerinin tespiti ve geliştirilmesi ile bölgeye uygun tarımsal ormancılık uygulamaları oluşturularak bu uygulamaların sunduğu avantajlardan fayda sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study conducted throughout Bayburt province, social, economic and demographic characteristics were determined through face-to-face interviews, and data on agriculture, animal husbandry, forestry and beekeeping were obtained. In addition, agroforestry systems practiced in the region were also determined. In the field studies, the volume (128,077.91 m3), area (561.2 ha) and the amount of carbon stored (54,026.36 tons) of poplar trees in the region were calculated. In the light of this information, agroforestry scenarios were created and economically analyzed in order to develop and expand agroforestry practices. Benefit Cost Ratio, Internal Rate of Return and Net Present Value criteria were used for the economic analysis of six scenarios. As a result of the calculations, the scenarios with the highest net present value (172,651TL) were wheat + poplar + livestock + beekeeping and the scenarios with the highest benefit cost ratio (15.95) were alfalfa + poplar + livestock + beekeeping. The aim of this study is to identify and develop traditional agroforestry activities in Bayburt province and to benefit from the ecological and economic advantages offered by these practices by creating agroforestry practices suitable for the region.