Yükseköğretim kurumlarında çalışan akademisyenlerin örgüt içi iletişim hakkındaki görüşleri ile işe adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between academicians' views on internal communication and their levels of employee engagement
- Tez No: 958611
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMAHAN AĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Araştırmanın amacı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde çalışan akademisyenlerin örgüt içi iletişim hakkındaki görüşleri ile işe adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Karma yöntem desenlerinden keşfedici sıralı desenle tasarlanan araştırmanın evrenini 2023-2024 akademik yılında üniversitede çalışan 773 akademisyen oluşturmaktadır. Nitel aşamada, örgüt içi iletişim hakkındaki görüşleri derinlemesine incelenmek için maksimum çeşitlilik yöntemiyle seçilen akademisyenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler, nitel içerik analiziyle çözümlenmiş; yedi tema belirlenmiştir: iletişimin bireysel yönleri, iletişimin sosyal yönleri, iletişimin örgütsel yönleri, örgüt içi iletişimin özellikleri, örgütsel kültür ve iklim, çevresel etkenler, liderlik ve yönetim. Nitel bulgular, nicel aşamanın planlanmasında temel alınmıştır. Nicel aşamada, kolayda örneklemeyle belirlenen 289 akademisyenden, Kişisel Bilgi formu, Akademik Ortamda İletişim Analizi Envanteri (AOİAE) ve Utrecht İşe Adanmışlık Ölçeği (UWES-9) ile veriler toplanmıştır. Veriler, SPSS 27 programı ile betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular, akademisyenlerin örgüt içi iletişimi genel olarak olumlu ancak tam anlamıyla yeterli görmediklerini; işe adanmışlıklarının ise yüksek olduğunu ve bunların demografik değişkenler açısından anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, örgüt içi iletişim ile işe adanmışlık arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. AOİAE puanlarındaki artışın iletişime dair olumsuz algıyı yansıttığı dikkate alındığında, bu bulgu; iletişim algısındaki olumsuzlaşma ile düşük işe adanmışlık düzeyi arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between academics' views on internal communication and their levels of employee engagement at Bilecik Şeyh Edebali University. The study followed an exploratory sequential mixed method design, with a population of 773 academics working at the university during 2023-2024 academic year. In the qualitative phase, semi-structured interviews were held with academics selected via maximum variation sampling to deeply explore their views on internal communication. Qualitative content analysis revealed seven themes: individual aspects of communication, social aspects of communication, organizational aspects of communication, characteristics of internal communication, organizational culture and climate, environmental factors, and leadership and management. The qualitative findings formed the basis for the planning of the quantitative phase. In the quantitative phase, data were collected from 289 academics selected via convenience sampling using a Personal Information Form, the Inventory of Communication Analysis in Academic Context (AOİAE), and the Utrecht Work Engagement Scale (UWES-9). Analyses were conducted in SPSS 27 using descriptive statistics, t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation. The findings showed that academics generally view internal communication positively, but not entirely sufficient; their employee engagement is high, and both variables differ significantly based on demographic variables. In addition, a statistically significant and negative correlation was identified between internal communication and work engagement. Given that higher AOİAE scores reflect more negative communication perceptions, this finding indicates a strong and significant relationship between negative communication perceptions and low levels of work engagement.