Multipl skleroz hastalarında denge ve vestibüler sistemin değerlendirilmesi
Evaluation of balance and vestibular system in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 835645
  2. Yazar: AYSU KISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EMRE TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Multiple Skleroz Hastalarında denge, postür ve yürüyüş performansı özürlülüğün değerlendirilmesi, prognozun belirlenmesinde önemli parametrelerdir. Çalışmamızda MS hastalarında denge ve vestibüler sisteminin; Aktiviteye Özgü Güven (ABC), Berg Denge, 12 madde MS yürüyüş testleri (MSWS-12), Baş dönmesi engellik testi (DHI), Uluslararası Düşme Anketi (FES-1) ve bilgisayarlı dinamik postürografi (BDP) ile değerlendirilmesini, elde edilen sonuçların denge, postür ve ilişkili özürlülüğün öngörülmesinde kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2017 McDonald Kriterleri'ne göre kesin RRMS tanısı alan, 18 -55 yaş arası, EDSS skoru 3 ve altında, son 3 ay içinde atak öyküsü olmayan, kranial ve spinal manyetik rezonans görüntülemelerinde denge ile ilgili alanlarda lezyonu olmayan 35 hasta ile Nöroloji Polikliniğine baş ağrısı şikayeti ile başvuran nörolojik muayene ve kranial görüntülemeleri normal 35 kontrol dahil edildi. Her iki grubun ayrıntılı nörolojik muayeneleri, Berg Denge ve ABC testleri, DHI, FES-1ve postürografik değerlendirmeleri yapıldı. MS hastalarına, MSWS-12 anketi uygulandı. Tüm hastaların atak sıklığı, atak tipi, EDSS skorları, kranial ve spinal MRG lezyon dağılımları kayıt edildi. Hasta ve kontrol grubunun arasındaki postürografik skorları ve anket sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, boy, kilo ve VKI açısından anlamlı fark izlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate balance and vestibular system in MS patients we used ABC test, Berg Balance test, 12-item MS gait tests, DHI (dizziness handicap inventory), Fall Questionnaire and dynamic computerized posturography. We aimed if it is possible to use dynamic computerized posturography to evaluate balance and vestibular system of MS patients in the absence of complaints about imbalance and dizziness. Materials and Methods: The study was conducted in Neurology Clinic of Istanbul Training and Research Hospital between September 15, 2022 and August 15, 2023, patients who were diagnosed with MS according to the 2017 McDonald Criteria, over 18 years old, under 55 years old, had an EDSS score of 3 and below, volunteered to participate in the study, without the history of attacks in the last 3 months, magnetic resonance imaging in the system, no obvious lesions in the areas related to balance in cranial and spinal magnetic resonance imaging.And we include 35 controls without disease and without complaints of dizziness and imbalance. ABC test, Berg Balance test, DHI (dizziness handicap inventory), Fall Questionnaire and posturographic evaluation were performed on 70 cases. An additional 12-item MS gait questionnaire was administered to 35 patients with MS. Posturographic scores and survey results between the patient and control groups were compared, and the posturography score according to the EDSS value of the patients in the MS group, and the correlation between balance questionnaires and posturography scores were evaluated. Results: In our study no significant difference was observed between the patient and control groups in terms of age, gender, height, weight and BMI (p>0,05).