Altmış beş yaş üstü kadın tüketiciler için giysi koleksiyon önerisi
Clothing collection recommendation for remale consumers over the age of sixy-five
- Tez No: 835655
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanlığın en temel ihtiyaçlarından biri olan giysilerin, kişilerin bünyelerine uygun, yaşam konforlarını yükseltecek nitelikte olması gerekmektedir. Araştırmada 65 yaş üstü yaşlı tüketicilerle yapılan görüşmeler doğrultusunda kendileri için üretilen giysi parçalarının vücutlarındaki ısı değişikliklerine, cilt hassasiyetlerine, günlük kullanım konforlarına ve yaşam tarzlarına uygun olarak hazır giyim sektöründe bulamadıkları yönünde olmuştur. Özellikle giyinme gibi basit eylemler, yaşlılar için oldukça zorlayıcı olduğundan onların rahatlıkla giyebilecekleri, günlük hayatlarını etkilemeyecek unsurlarda tasarım yapılması araştırmada ulaşılan sonuçlar arasında yer almaktadır. İnsanların yaşam sürelerinin artması dikkate alındığında önümüzdeki yıllarda daha fazla yaşlı kitlenin bu durumdan etkileneceği düşünülmektedir. Bu çalışma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak önceden belirlenmiş olan görüşme formu ile yaşlı tüketicilerle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeye LC WAIKIKI 'den alışveriş yapan gönüllü katılım sağlayan 65 yaş üstü 42 beden 80 katılımcıya pamuklu gömlek denetilerek görüşleri alınmıştır. Görüşmelerden alınan veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz edilen bulgular doğrultusunda 65 yaş üstü kadın yaşlı tüketicilerin beklenti, talep ve ihtiyaçlarını karşılayacağı ön görülen; ilkbahar-yaz sezonuna uygun olan 10 adet bluz-gömlek tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clothes, which are one of the most basic needs of humanity, must be suitable for people's bodies and increase their living comfort. In the research, based on the interviews conducted with elderly consumers over the age of 65, it was concluded that they could not find the clothing pieces produced for them in the ready-made clothing industry in accordance with the temperature changes in their bodies, skin sensitivities, daily use comfort and lifestyles. Since simple actions such as dressing are quite challenging for the elderly, designing elements that they can wear easily and that will not affect their daily lives are among the results reached in the research. Considering the increase in people's life expectancy, it is thought that more elderly people will be affected by this situation in the coming years. Within the scope of this study, interviews were conducted with elderly consumers using a predetermined interview form using the semi-structured interview method. Cotton shirts were tried on by 80 participants over the age of 65, size 42, who voluntarily participated in the interview and shopped at LC WAIKIKI. The data obtained from the interviews were analyzed using the descriptive analysis method. In line with the analyzed findings, it is predicted that it will meet the expectations, demands and needs of female and elderly consumers over the age of 65; 10 blouse-shirt designs suitable for the spring-summer season have been made.