Perinatal asfiksili yenidoğanlarda besleyici olmayan emme uyarımının oral alım ve erken beslenme becerilerine etkisi: randomize kontrollü çalışma
Effect of non-nutritive sucking stimulation on oral intake and early feeding skills in newborns with perinatal asphyxia: a randomized controlled trial
  1. Tez No: 835654
  2. Yazar: HİLAL BERBER ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME SEYHUN TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Besleyici olmayan emme (BOE) uyarımı, prematürelerde beslenme becerilerine olumlu etki sağlayan bir uygulamadır. Oral beslenmeye geçişte problem yaşayabilecek bir grup olan perinatal asfiksili bebeklerde ise BOE uyarımının etkisi belirsizdir. Bu çalışmanın amacı, perinatal asfiksili bebeklerde BOE uyarımının oral alım ve erken beslenme becerilerine etkisinin incelenmesidir. Randomize kontrollü çalışmaya yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan toplamda 94 perinatal asfiksili bebek dahil edilmiştir. Kontrol grubundaki 47 bebeğe hipotermi tedavisi ve rutin bakım uygulanmıştır. Deney grubundaki 47 bebeğe hipotermi tedavisi ve rutin bakıma ek olarak dil ve konuşma terapisti tarafından günde bir kez, tüple beslenme öncesinde BOE uyarımı sağlanmıştır. Bebeklerin oral alıma ve emzirmeye geçtiklerindeki postnatal günleri ve kiloları, taburculuktaki postnatal günleri ve kiloları, tüple beslenmeden oral alıma geçiş süreleri kaydedilmiştir. Bebeklerin ilk oral alım ve taburculuk günündeki beslenme performansları, Erken Beslenme Becerileri (EBB) ölçeği ile değerlendirilmiştir. Deney grubundaki bebeklerin tüple beslenmeden oral alıma geçiş süresi kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (p.05). BOE uyarımı, perinatal asfiksili bebeklerde oral alım ve erken beslenme becerilerini olumlu yönde etkilemektedir. Taburculuk ve kilo alımına ise BOE uyarımının asfiksili bebeklerde etkisi olmadığı görülmüştür. Bu durum, taburculuk ve kilo alımını etkileyebilecek diğer faktörlerden de kaynaklanıyor olabilir. Perinatal asfiksili bebeklerde BOE uyarımının etkisine yönelik daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-nutritive sucking (NNS) stimulation is an application that has a positive effect on feeding skills in preterms. The effect of NNS stimulation is unclear in infants with perinatal asphyxia, a group that may experience problems in transitioning to oral feeding. The aim of this study is to examine the effect of NNS stimulation on oral intake and early feeding skills in infants with perinatal asphyxia. A total of 94 infants with perinatal asphyxia hospitalized in the neonatal intensive care unit were included in this randomized controlled study. Hypothermia treatment and routine care were applied to 47 babies in the control group. In addition to hypothermia treatment and routine care, 47 babies in the experimental group were given NNS stimulation once a day before tube feeding by a speech and language therapist. Postnatal days and weights of babies when they switched to oral intake and breastfeeding, postnatal days and weights at discharge, and transition times from tube feeding to oral intake were recorded. The infants' first oral intake and feeding performance on the day of discharge were evaluated with the Early Feeding Skills (EFS) scale. The transition time from tube feeding to oral intake was significantly lower in the experimental group compared to the control group (p.05). NNS stimulation positively affects oral intake and early feeding skills in infants with perinatal asphyxia. It was observed that NNS stimulation had no effect on discharge and weight gain in infants with asphyxia. This may also be due to other factors that may affect discharge and weight gain. It is recommended that more studies be conducted on the effect of NNS stimulation in infants with perinatal asphyxia.