Tansiyon pnömotoraks tedavisinde kullanılan iğne dekompresyon uygulamasının, vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan sağlıklı gönüllülerde uygun konumun yatak başı ultrasonografi kullanarak belirlenmesi
Identification of appropriate needle decompression site for tension pneumothorax treatment using bedside ultrasonography in healthy volunteers with a body mass index of 30 and above
  1. Tez No: 835660
  2. Yazar: FURKAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÜLKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Göğüs Cerrahisi, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Thoracic Surgery, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Tansiyon pnömotoraks (TPT) yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Bu durumda acil dekompresyon uygulanmazsa hızlı bir kötüleşme meydana gelebilir. Yüksek tedavi başarısızlığı nedeniyle iğne dekompresyon işlemi yapılacak olan konum hakkında tartışmalar devam etmektedir. Obez hastalarda bu durum daha karmaşıktır ve yeterince literatür verisi bulunmamaktadır. Çalışmamızda TPT tedavisinde kullanılan iğne dekompresyon uygulamasının obez hastalarda uygun konumunun belirlenmesi için orta klavikular hat (OKH) 2. interkostal aralık (İKA) ile orta aksiller hat (OAH) 5. İKA arasındaki plevraya ulaşım mesafesinin ultrasonografi kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif bir çalışma şeklinde tasarlandı. Araştırmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 15.02.2023-30.03.2023 tarihleri arasında ve Kocaeli Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 03.04.2023-15.05.2023 tarihleri arasında Vücut Kitle İndeksi (VKİ)≥ 30 olan sağlıklı gönüllüler alındı. Katılımcıların yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları, boy, kilo, vücut kitle indeksi, vital bulguları, üç farklı uygulayıcının iki ayrı konumdan baktıkları cilt-plevra mesafeleri çalışma formuna kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda yaşları 23 ile 93 arasında değişen 91 olgunun verileri değerlendirilmiştir. Olguların ortalama yaşı 62,3±17.3 (yıl) olup 46'sı (%50,5) ise erkeklerden oluşmaktaydı. Olguların ortalama vücut kitle indeksi 36.8±4.9 idi. Uygulayıcıların OKH ölçümleri ortalama 28.35±3.66, OAH ölçümleri ortalama 29.43±3.69 idi. Her üç uygulayıcının yaptığı ölçümlerde de OKH anlamlı olarak OAH'tan daha kısa bulundu. Uygulayıcıların her iki konumda yaptıkları ölçümlerin birbirleriyle uyumluydu. Kadın ve erkekler arasında ölçümlerde anlamlı fark görülmedi. Her iki konumda da artan VKİ ile birlikte cilt-plevra mesafesinde anlamlı artış bulundu. Sonuç: TPT tedavisinde kullanılan iğne dekompresyon uygulaması VKİ≥ 30 olan kişilerde OKH 2. İKA'dan yapılabilir. Yatak başı hedefe yönelik ultrasonografi (POCUS), kolay ulaşılabilirliği ve eş zamanlı kullanım kolaylığı nedenli iğne dekompresyon işleminde kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Tension Pneumothorax (TPT) can lead to life-threatening complications. Without prompt decompression, rapid deterioration can occur. There is ongoing debate about the optimal site for needle decompression due to a high treatment failure rate. This issue is even more complex in obese patients, and there is a lack of sufficient literature on the subject. Our study aimed to evaluate the distance to reach the pleura between the 2nd intercostal space (ICS) along the mid-clavicular line (MCL) and the 5th ICS along the mid-axillary line (MAL) using ultrasound to determine the appropriate location for needle decompression in obese patients with TPT. Materials and Methods: The study was designed as a prospective study. Healthy volunteers with a Body Mass Index (BMI) ≥ 30 were recruited to the study from the Emergency Medicine Department at Health Sciences University Kocaeli Derince Training and Research Hospital between February 15, 2023, and March 30, 2023, and from the Emergency Medicine Department at Kocaeli City Hospital between April 3, 2023, and May 15, 2023. Participants age, gender, comorbid conditions, height, weight, BMI, vital signs, and skin-pleura distances observed by three different practitioners from two separate locations were recorded in the study form. Results: In our study, data from 91 subjects with ages ranging from 23 to 93 were evaluated. The mean age of the subjects was 62.3±17.3 (years), with 46 (50.5%) of them being male. The mean BMI of the subjects was 36.8±4.9. Practitioners' measurements for MCL had a mean of 28.35±3.66, while measurements for MAL had a mean of 29.43±3.69. In all three practitioners' measurements, MCL was significantly shorter than MAL. Measurements taken by the practitioners in both positions were consistent with each other. There were no significant differences in measurements between males and females. In both positions, a significant increase in skin-pleura distance was observed with increasing BMI. Conclusion: The needle decompression procedure, used in the treatment of TPT, can be performed at the 2nd ICS along the MCL in individuals with a BMI ≥ 30. Point-of-care ultrasound (POCUS) aimed at the bedside target should be employed in the needle decompression procedure due to its ease of accessibility and simultaneous use convenience.