Duygudurum bozukluğu olmayan psikoz hastalarının elektroensefalografi (EEG) alfa dalga güçleri ve asimetrisinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of electroencephalography (EEG) alpha wave power and asymmetry in non-affective patients with psychosis with healthy controls
- Tez No: 859499
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YETKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Psikoz, şizofreni spektrumu bozukluklarının tanımlayıcı özelliğidir. Şizofreni; duygu, düşünce, davranış, algı, dikkat ve yargılama alanlarını etkileyen bir bozukluktur. Erken tanı ileri dönem işlevsellik açısından önemlidir. Şizofreni tanısına yönelik yeni araştırmalarda genetik ve moleküler yöntemler, yapısal ve fonksiyonel görüntüleme teknikleri ve elektrofizyolojik yöntemler kullanılmaktadır. Bu araştırmada sağlıklı gönüllülerle karşılaştırmalı bir biçimde, duygudurum bozukluğu olmayan psikoz hastalarında alfa dalga gücü ve asimetrisinin incelenmesi planlanmış, elektroensefalografi (EEG) ile şizofreni spektrum bozukluklarının etyopatogenezini anlamada elektrofizyolojinin potansiyel rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, ilaç kullanmayan ilk atak veya kronik şizofreni tanılı 42 hasta ile 39 sağlıklı gönüllü toplamda 81 kişi dahil edilmiştir. Her katılımcıya Yapılandırılmış Klinik Görüşmenin Klinisyen Versiyonu, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Klinik Global İzlenim Ölçeği, Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. EEG kayıtları sessiz ve karanlık bir odada gözler kapalı ve gözler açık durumlarda alınmıştır. EEG sinyalleri üzerinde alfa bandında (8-13 Hz) güç yoğunluk spektrumu ve asimetri parametreleri hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda gözler kapalı durumda alfa dalga gücünde, hasta grubunda kontrol grubuna göre F3, Fz, C3, C4, Cz, T4, T5, T6, P3, P4, Pz, O1 ve O2 kanallarında anlamlı artış bulunmuştur. Gözler açık durumda alfa dalga gücünde, hasta grubunda kontrol grubuna göre F3, F4, Fz, C3, C4, Cz, T6, P3, P4, Pz, O1 ve O2 kanallarında anlamlı artış bulunmuştur. Gözler açık durumda hasta grubunda kontrol grubuna göre temporal ve oksipital bölgelerde (T5-T6 ve O1-O2) anlamlı düzeyde daha negatif asimetri bulunmuştur. Hasta grubunda PANSS ölçeği puanları ile gözler açık durumda EEG alfa dalga gücü değerleri arasında Fp1, F3, F4, F7, C3, T3, T5, T6 ve P3 kanallarında ilişki bulunmuştur. Sonuç: Çalışmada hasta grubunda gözler kapalı ve gözler açık durumda frontal, santral, temporal, parietal ve oksipital bölgelerde artmış EEG alfa gücü saptanmıştır. Hasta grubu gözler açık durumda temporal ve oksipital bölgelerde daha negatif asimetri göstermiştir. EEG bulguları, hastaların belirti şiddeti ile ilişki göstermiştir. Çalışmamız, ilaç etkisinden bağımsız biçimde semptomatik hasta grubunun EEG bulgularını bildirmesi ve kadın hastalara daha çok yer vermesi bakımından literatüre katkı sunmuştur. Bu alanda daha çok elektrofizyolojik araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Psychosis is the defining feature of the schizophrenia spectrum disorders. Schizophrenia is a disorder that affects the areas of emotion, thought, behavior, perception, attention, and judgment. Early diagnosis is important in terms of later functioning. Genetic and molecular methods, structural and functional imaging techniques and electrophysiologic methods are used in new researches for the diagnosis of schizophrenia. In this study, it was planned to examine alpha wave power and asymmetry in non-affective patients diagnosed with psychosis and schizophrenia patients in comparison with healthy volunteers, and to investigate the potential role of electroencephalography (EEG) and electrophysiology in understanding etiopathogenesis of schizophrenia spectrum disorders. Materials and Methods: The study recruited 42 patients with first episode or chronic schizophrenia and 39 healthy individuals, for a total of 81 participants not taking any psychotropic medications. The Clinician Version of the Structured Clinical Interview, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, State and Trait Anxiety Inventory, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and Clinical Global Impression, Montreal Cognitive Assessment scales were administered to each participant. EEG recordings were taken in a dark, quiet room with both eyes closed and open conditions. Power density spectrum and asymmetry parameters were calculated on the EEG signals in the alpha band (8-13 Hz). Results: In our study, a significant increase in alpha wave power was found in F3, Fz, C3, C4, Cz, T4, T5, T6, P3, P4, Pz, O1 and O2 channels in the patient group compared to the control group. In alpha wave power with eyes open, a significant increase was found in F3, F4, Fz, C3, C4, Cz, T6, P3, P4, Pz, O1 and O2 channels in the patient group compared to the control group. Significantly more negative asymmetry was found in the temporal and occipital regions (T5-T6 and O1- O2) in the patient group than in the control group with eyes open. In the patient group, a correlation was found between PANSS scale scores and EEG alpha wave power values in the eyes open state in Fp1, F3, F4, F7, C3, T3, T5, T6 and P3 channels. Conclusion: In the study, increased EEG alpha power was found in frontal, central, temporal, parietal and occipital regions with eyes closed and eyes open in the patient group. The patient group showed more negative asymmetry in temporal and occipital regions with eyes open. EEG findings correlated with symptom severity of the patients. Our study contributed to the literature in terms of reporting EEG findings of symptomatic patients independent of drug effects and including more female patients. More electrophysiological investigations are needed in this field.