Anestezi ve diğer cerrahi branş hekimlerinin lokal anestezi toksisitesi ve tedavisi hakkındaki bilgi düzeyleri
Anesthesia and other surgical specialists' levels of knowledge about local anesthetic toxicity and treatment
  1. Tez No: 835680
  2. Yazar: EZGİNUR ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALKİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, lokal anestezi toksisitesi ve tedavisi hakkında hekimlerin bilgi düzeyleri anestezi ve diğer cerrahi branş hekimleri kapsamında değerlendirilmiştir. Bu amaç kapsamında, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli anestezi ve diğer branş hekimlerinden veri toplanmıştır. Hekimler iki gruba ayrılmış, 16 soruluk bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre anestezi branşındaki hekimlerin lokal anestezi toksisitesi hakkındaki genel bilgi düzeyleri, diğer cerrahi branş hekimlerinin bilgi düzeyinden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Ayrıca anestezi hekimlerinin lokal anestezik toksisitesi erken bulguları, geç bulguları, tedavi yöntemleri, %20 lipit solüsyonu hakkındaki bilgi düzeyleri de diğer cerrahi branş hekimlerine kıyasla daha yüksektir. Anestezi hekimlerinin, diğer hekimlere kıyasla lokal anestezik eğitimi alma oranları da daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of knowledge of physicians regarding local anesthetic toxicity and treatment were evaluated within the scope of anesthesia and other surgical specialties. For this purpose, data were collected from anesthesia and other specialty physicians working at the Trakya University Faculty of Medicine. The physicians were divided into two groups, and a 16-question survey was administered. The obtained data were analyzed. According to the research results, the general knowledge levels of physicians in the field of anesthesia about local anesthetic toxicity were found to be significantly higher than those of physicians in other surgical specialties. Additionally, the knowledge levels of anesthesia physicians about early symptoms, late symptoms, treatment methods, and 20% lipid solution related to local anesthetic toxicity were also higher compared to physicians in other surgical specialties. The rates of anesthesia physicians receiving local anesthetic education were found to be higher than those of other physicians.